Muzyczne święto kultury karpackiej w Trzcinicy

Dodano: 10.07.2012
Kapela Jana Kubika z Krościenka nad Dunacjem zdobyła statuetkę „Karpackiego Grajka”, główną nagrodę Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Karpat, który już po raz dziewiąty odbył się w Trzcinicy, pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego.

Kapela Jana Kubika z Krościenka nad Dunajcem zdobyła statuetkę „Karpackiego Grajka”, główną nagrodę Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Karpat, który już po raz dziewiąty odbył się w Trzcinicy, pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego.

Swoją obecnością festiwal zaszczycili m.in. Bogdan Rzońca Poseł na Sejm RP, Alicja Wosik Wicewojewoda Podkarpacki i Antoni Wydro Wicekurator Podkarpacki.

Profesjonalne jury w składzie: Aleksandra Szurmiak - Bogucka – etnomuzykolog, Jolanta Danak-Gajda – etnomuzykolog, Tadeusz Łopatkiewicz – etnograf, Jerzy Dynia – etnomuzykolog oraz Jadwiga Adamczyk – muzyk i folklorysta oceniało 12 kapel z Polski, Słowacji, Ukrainy i Rumunii. Ocenie podlegał repertuar, wykonawstwo zgodne z tradycją swoich regionów oraz strój ludowy i ogólny wyraz artystyczny.

IX Międzynarodowy Festiwal Folkloru Karpat poprowadzili znani konferansjerzy – Stanisław Jaskułka i Stanisław Łukaszczyk.

W niedzielę 8 lipca na boisku sportowym obok zabytkowego kościoła, jak co roku zabrzmiał folklor, odbyły się targi rzemiosła artystycznego, zaprezentowali się lokalni twórcy i można było spróbować swojskiego jadła.

Przyznano następujące nagrody:

1. Nagrodę główną – statuetkę Karpackiego Grajka i 1000 zł ufundowane przez Edwarda Gieruta Dyrektora Naczelnego Fabryki Armatur JAFAR z Jasła otrzymała – kapela Jana Kubika z Krościenka nad Dunajcem
  2. Dwie drugie nagrody – po 700 zł – ufundowane przez Stanisława Wójcika, Prezesa Zakładu Przetwórstwa Owoców i Warzyw VORTUMNUS  oraz Tadeusza Gorgosza właściciela Przedsiębiorstwa Produkcyjno – Usługowo - Handlowego TAGORMET – otrzymały kapele Wolorze Z Lipnicy Wielkiej oraz Ciardasie z Czarnej Góry
  3. Dwie trzecie nagrody po 500 zł – ufundowane przez Zbigniewa Myśliwca Dyrektora Naczelnego Prezesa Zarządu firmy TRANSWIERT z Jasła otrzymały zespoły Babiogórzanie z Makowa Podhalańskiego oraz Ronisoara z Rumunii

Ponadto komisja przyznała 7 wyróżnień:

1. Wieżę Panasonic – zakupioną w ramach projektu Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów, realizowanego przez GOK w Jaśle - otrzymała kapela Kowalnia ze Stróż
  2. Wieżę Sony – zakupioną w ramach projektu Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów, realizowanego przez GOK w Jaśle - otrzymała kapela Gajda z Olszanicy
  3. Wieżę LG – zakupioną w ramach projektu Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów, realizowanego przez GOK w Jaśle - otrzymała kapela Bartosovcan ze Słowacji
  4. Kino domowe LG – ufundowane przez Tadeusza i Wacława Pilutów – właścicieli Z.P.H.U TERMO-TECH otrzymała kapela Dżereło z Ukrainy
  5. Nagrodę finansową w wysokości 300 zł – anonimowego darczyńcy oraz świecznik – ufundowany przez Stanisława Bolka z firmy Euroinstal otrzymała kapela Piasty z Miejsca Piastowego
  6. Nagrodę finansową w wysokości 300 zł ufundowaną przez Alicję i Zdzisława Maciocha – właścicieli Zakładu Produkcyjno-Usługowego ALIMA w Jaśle otrzymała kapela Szumiąca Woda z Rytra
  7. Radiomagnetofon – ufundowany przez Władysławę Kosińską Prezesa Zarządu Spółdzielni Usług Wodno-Kanalizacyjnych Produkcji Rolnej i Handlu ROLWOD otrzymała kapela Pilźnianie z Pilzna

Dodatkowo jury postanowiło wyróżnić skrzypka Georga Ulicza z Rumunii nagrodą w postaci radiomagnetofonu ufundowanego przez Pawła Domaradzkiego właściciela Hurtowni papierniczej FOTO-EFEKT.

W festiwalu wzięła udział poza konkursem kapela Trzcinicoki z Trzcinicy. Otrzymała nagrodę specjalną w postaci 500 zł ufundowana przez Stanisława Jareckiego właściciela firmy Jarkomet z Trzcinicy.

Specjalne nagrody (finansowe) kapelom zagranicznym ufundowali sponsorzy - Czesław Fiałkiewicz właściciel Firmy ELEKT z Jasła, Jerzy Urbanik właściciel firmy usługowo-transportowej z Trzcinicy,  Małgorzata Urbanik właściciel firmy  Żwirek z Trzcinicy oraz Andrzej Mamroł właściciel firmy GEO.Multimedia.

NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI, którą ufundował Wójt Gminy Jasło Stanisław Pankiewicz otrzymała kapela Bartosovcan ze Słowacji.

Fotorelacja: