Książka pod napięciem!

Dodano: 13.09.2012
W Gminnej Bibliotece Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach od 30 września do 6 października wprowadzamy ZAKAZ CZYTANIA i WYPOŻYCZANIA ZAKAZANYCH KSIĄŻEK.

Czy wiesz, że….
…książki, które innym wydają się rasistowskie, inni postrzegają jako „zbyt tolerancyjne”? Z takich dwóch powodów zakazano „Przygód Hucka Finna” Marka Twaina.

Czy wiesz, że….
…”Czerwony Kapturek” braci Grimm był zakazany w szkołach w Kalifornii przez butelkę wina znajdującą się w koszyku?

CZYTELNICY i CZYTELNICZKI oznajmiamy, że w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach od 30 września do 6 października wprowadzamy ZAKAZ CZYTANIA i WYPOŻYCZANIA ZAKAZANYCH KSIĄŻEK.

Książki znajdujące się na liście zakazanych zostaną przez nas aresztowane.  Wszystkich, którym los tych książek nie jest obojętny zapraszamy „na widzenia” w godzinach otwarcia biblioteki.

Zakazana literatura będzie także oznaczona znaczkiem „książka pod napięciem” aby każdy kto przyjdzie do biblioteki wiedział, że nie można ich wypożyczyć i czytać.

To całe zamieszanie w bibliotekach wywołane zostanie przez nadchodzący Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week). Akcja ta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związana z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa. Jest to jedno z tych praw, do których Amerykanie przywiązują duże znaczenie. Prawo do wolności słowa traktują bardzo poważnie, jako prawo podstawowe, w pewien sposób są z niego dumni - jako z uosobienia ich wolności.

To właśnie dlatego w całym kraju niebawem czytelnicy nie wypożyczą książek znajdujących się na liście zakazanych a w bibliotekach małych i dużych zagości  tajemnica i skandal.

Aby dowiedzieć się więcej zapraszamy do biblioteki w dniach
od 30 września do 6 października.

GBP w Jaśle z/s w Szebniach