II Zjazd Kół Gospodyń Wiejskich w Licheniu

Dodano: 19.09.2012
Delegacja Stowarzyszenia Rozwoju Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej w Trzcinicy oraz Stowarzyszenia Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Dębowiec reprezentowały powiat jasielski na II Zjeździe KGW w Licheniu. Zjazd zgromadził prawie 3 tys. kobiet z 57 KGW z całego kraju, które przyjechały do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym.

Delegacja Stowarzyszenia Rozwoju Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej w Trzcinicy oraz Stowarzyszenia Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Dębowiec reprezentowały powiat jasielski na II Zjeździe KGW w Licheniu. Zjazd zgromadził prawie 3 tys. kobiet z 57 KGW z całego kraju, które przyjechały do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym.

Na skwerze przy licheńskiej siedzibie KGW odbył się Jarmark Kulturowy, podczas którego można było  podziwiać  stroje regionalne, w których występowały gospodynie wiejskie. Odbyła się także degustacja potraw regionalnych oraz występy kapel ludowych. Nasza 50 osobowa delegacja składająca się z przedstawicielek całego powiatu jasielskiego prezentowała nasz region i kulturę ludową podczas niedzielnych uroczystości występując w  przepięknych strojach regionalnych.

W drugi dzień zjazdu uczestniczki wysłuchały wykładu Ireny Bylickiej pt. „Społeczne i ekonomiczne aspekty życia i działalności w środowiskach wiejskich”. Pani Irena szczególną uwagę poświęciła dzieciom i polityce prorodzinnej. Następnie wzięły udział w uroczystej Mszy św. w licheńskiej bazylice, której przewodniczył ordynariusz diecezji włocławskiej, bp Wiesław Alojzy Mering. Pielgrzymkę zakończyło wspólne zwiedzanie sanktuarium oraz odśpiewanie "Barki” pod pomnikiem Jana Pawła II.

Stowarzyszenie Rozwoju Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej