Jubileuszowy X Międzynarodowy Festiwal Folkloru Karpat Trzcinica 2013 już za nami

Dodano: 15.07.2013
14 lipca, na obiektach Zespołu Szkół w Trzcinicy, odbył się X Międzynarodowy Festiwal Folkloru Karpat, pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego.

14 lipca, na obiektach Zespołu Szkół w Trzcinicy,  odbył się X Międzynarodowy Festiwal Folkloru Karpat, pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego. Pogoda wbrew pozorom dopisała, bo kiedy na scenie pojawiły się zespoły to wyszło słońce. Statuetkę  „Karpackiego Grajka” otrzymała Kapela „Jan Malisz i dzieci" z Męciny Małej.

Organizatorami jubileuszowego festiwalu byli: Gmina Jasło, Gminny Ośrodek Kultury w Jaśle z/s w Trzcinicy, Zespół Szkół w Trzcinicy, Ochotnicza Straż Pożarna w Trzcinicy i Sołectwo Trzcinica.

Dwanaście kapel z Polski, Słowacji i Czech wzięło udział w konkursie i walczyło o statuetkę „Karpackiego Grajka”.  Jury w składzie: mgr Aleksandra Szurmiak-Bogucka – etnomuzykolog, mgr Jolanta Danak-Gajda – etnomuzykolog, mgr Jadwiga Adamczyk - muzyk, folklorysta, mgr Jerzy Dynia - muzyk, folklorysta i dr Tadeusz Łopatkiewicz - etnograf oceniło repertuar, wykonawstwo zgodne z tradycją swoich regionów oraz strój ludowy i ogólny. Komisja artystyczna podkreśliła zróżnicowany poziom konkursu.

Festiwal poprowadził Bartłomiej Koszarek z Bukowiny Tatrzańskiej a imprezie muzycznej towarzyszyła wystawa oraz targi sztuki ludowej. Smakowitą „atrakcją” festiwalu było tradycyjne chłopskie jadło.

Sponsorem X Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Karpat była Grupa LOTOS.

Przyznano następujące nagrody:

Nagrodę główną - statuetkę Karpackiego Grajka i 1000 zł ufundowane przez Dyrektora Naczelnego Edwarda Gieruta - Fabryka Armatur JAFAR z Jasła - otrzymała Kapela „Jan Malisz i dzieci" z Męciny Małej.

Dwie równorzędne nagrody drugie:
  • nagrodę w wysokości 700 zł - ufundowaną przez Tadeusza Gorgosza - Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe TAGORMET - otrzymała Kapela „Bukóń" z Jablunkova w Czechach,
  • nagrodę w wysokości 700 zł i statuetkę - ufundowaną przez Prezesa Stanisława Wójcika - Zakład Przetwórstwa Owoców i Warzyw VORTUMNUS - otrzymała Kapela „Kamfinioki" z Jedlicza.

Dwie równorzędne nagrody trzecie:
  • nagrodę w wysokości 500 zł - ufundowaną przez Prezesa Zarządu Dyrektora Naczelnego Zbigniewa Myśliwca - firma TRANSWIERT z Jasła - otrzymała Kapela „Gurolsko Muzyka Zbuje" ze Spisza na Słowacji,
  • nagrodę w wysokości 500 zł ufundowaną przez Prezesa Zarządu Dyrektora Naczelnego Zbigniewa Myśliwca - firma TRANSWIERT z Jasła otrzymała Kapela Jaśka Kubika z Krościenka nad Dunajcem.

Ponadto komisja przyznała siedem równorzędnych czwartych nagród finansowych:
  • nagrodę 300 zł ufundowaną przez Tadeusza i Wacława Pilutow, właścicieli ZPHU TERMOTECH z Kunowej otrzymała Kapela „Młoda Harta" z Harty,
  • nagrodę 300 zł ufundowaną przez Tadeusza i Wacława Pilutow, właścicieli ZPHU TERMOTECH z Kunowej otrzymała Kapela „Warzanie" z Wary,
  • nagrodę 300 zł ufundowaną przez Wacława Polańskiego, Dyrektora Oddziału Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Jaśle otrzymała Kapela „Gorce" z Kamienicy,
  • nagrodę 300 zł ufundowaną przez Wacława Polańskiego, Dyrektora Oddziału Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Jaśle otrzymała Kapela „Raslavice" z Raslavic na Słowacji,
  • nagrodę 300 zł ufundowaną przez ufundowaną przez anonimowego sponsora otrzymała Kapela „Bukowianie" z Bukowska,
  • nagrodę 300 zł ufundowaną przez ufundowaną przez anonimowego sponsora otrzymała Kapela „Gwoździec" z Zakliczyna,
  • nagrodę 300 zł ufundowaną przez ufundowaną przez anonimowego sponsora otrzymała Kapela „Spod Kicek" z Mordarki.

Trzy nagrody sponsorskie otrzymały kapele zagraniczne:
- nagrodę 500 zł ufundowaną przez Czesława Fiałkiewicza, właściciela Firmy ELEKT z Jasła otrzymała Kapela „Gurolsko Muzyka Zbuje" ze Spisza na Słowacji,
- nagrodę 500 zł ufundowaną przez Małgorzatę Urbanik właścicielkę Firmy Handlowo Usługowej "Żwirek" z Trzcinicy otrzymała Kapela „Raslavice" ze Słowacji,
- nagrodę 600 zł ufundowaną przez Stanisława Jareckiego, właściciela Firmy JARKOMET z Trzcinicy oraz Alicję i Zdzisława Maciochów, właścicieli Zakładu Produkcyjno-Usługowego ALIMA w Jaśle otrzymała Kapela „Bukóń" z Jablunkova w Czechach.

Ponadto w festiwalu wzięli udział poza konkursem: Zespół Taneczny JAŚLANIE, działający przy GOK w Jaśle oraz Kapela „Trzcinicoki" z Trzcinicy, finansowana prze Gminę Jasło.

Wójt Gminy Jasło ufundował ponadto nagrodę specjalną w wysokości 500 zł, którą otrzymał Zespół Taneczny JAŚLANIE, działający przy GOK w Jaśle.