W kręgu sztuki znanej i nieznanej

Dodano: 07.04.2011
Zajęcia plastyczne inspirowane kulturą różnych regionów polski, ze szczególnym uwzględnieniem podkarpackiej sztuki zdobniczej odbyły się w szebieńskiej bibliotece 1 kwietnia br.

Zawitała do nas wiosna, ciepła i radosna. Święta się zbliżają więc i prace dzieci kolorowe roześmiane radość wzbudzają. Zajęcia plastyczne inspirowane kulturą różnych regionów polski, ze szczególnym uwzględnieniem podkarpackiej sztuki zdobniczej odbyły się w szebieńskiej bibliotece 1 kwietnia br. Pozwoliły zapoznać uczestników z charakterystycznymi motywami, wzorami i formami występującymi w malarstwie regionalnym. Wzbogaciły  wiedzę uczestników o różnorodność technik i zastosowaniu niekonwencjonalnych materiałów w twórczości plastycznej. Prowadzone warsztaty pozwalają na indywidualne rozwijanie umiejętności rysunkowych i malarskich uczestników zajęć.

W programie m.in. ręczne malowanie figurek ptaków i zwierząt domowych, „decoplastycznych” motywów roślin, gliniane formy oraz zdobienie przedmiotów z drewna metodą  quillingu.
Na spotkaniu nie zabrakło dyskusji i pytań: dlaczego zając przynosi Wielkanocne jajka? dlaczego pisankami, kraszankami toczono po stole? co to za zabawa „na wybitki”? dlaczego jajko od wieków uważane jest za symbol początku i źródło życia?. Odpowiedzi na te pytania szukano w książce R. Hryń- Kuśmierek „Klucz do ojczyzny- Zwyczaje i obrzędy – Rok Polski”.

Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach i Świetlica Wiejska GOK w Szebniach zapraszają od 8 kwietnia 2011 roku   w godzinach od 15.00 do 17.00 do udziału w  warsztatach malarskich prowadzonych przez I. Tomaszewską. Cykl warsztatów zakończony zostanie w połowie czerwca  plenerem malarskim.

GBP w Jaśle z/s w Szebniach