O ekologii i pewnej bajce w trzcinickiej bibliotece

Dodano: 14.04.2011
O tym jak to mały kaczorek uczył się ekologii, czym skończyła się jego wielka wyprawa i co z tego wynikło, mogli dowiedzieć się czytelnicy książki „Bajka o Kaczorku Nadymusku” .

O tym jak to mały kaczorek uczył się ekologii, czym skończyła się  jego wielka wyprawa i co z tego wynikło, mogli dowiedzieć się czytelnicy książki „Bajka o Kaczorku Nadymusku”.

Spotkanie z Iwoną Gomułką, autorką  nowej bajki wydanej przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Jaśle z/s w Szebniach, odbyło się  8 kwietnia w Filii Gminej Biblioteki w Trzcinicy. W  piątkowe popołudnie pisarka  spotkała się z najmłodszymi czytelnikami biblioteki, a także  ilustratorami książki – dziećmi, które uczestniczą w cotygodniowych warsztatach plastyczno-literackich organizowanych przez FGBP.
    Większą część spotkania zdominowała tematyka ekologii. Uczestnicy mogli posłuchać o tym, co to znaczy żyć ekologicznie, jak dbać o naturę i co można zrobić na rzecz ochrony przyrody.
Młodych  ciekawił także sam proces powstawania książki. Skąd pomysł na Kaczorka, dlaczego ma takie imię i czemu taka fabuła? To główne pytania, na które musiał odpowiedzieć zaproszony gość.

Bajka mistrzowsko zilustrowana przez dzieci szybko zaciekawiła i rozbudziła wyobraźnię zarówno  małych odbiorców jak i ich rodziców.
Autorka -  wnikliwa obserwatorka życia codziennego, dzięki swej wyobraźni i pomysłowości stworzyła opowiadanie  z morałem, dzięki któremu chciała, jak sama mówi „...w sposób zabawny i przystępny  zaszczepić młodym czytelnikom wrażliwość na piękno otaczającej nas przyrody oraz skutki jakie niesie ze sobą zanieczyszczenie środowiska...”
    Spotkanie dostarczyło wielu emocji zarówno uczestnikom jak i samej  bohaterce.
Młodzi plastycy, dostali  dyplomy z podziękowaniem za udział w konkursie na ilustrację do  bajki.

Nie zabrakło także książeczek z autografem i pamiątkowych zdjęć.

Agnieszka Jeleń