CUDZE CHWALICIE, SWEGO NIE ZNACIE....

Dodano: 12.08.2011
W myśl hasła „Cudze chwalicie swego nie znacie”..., grupa dzieci spędzająca tegoroczne wakacje na zajęciach organizowanych w bibliotece miała okazję zwiedzić pobliską Karpacką Troję i obejrzeć ciekawy film, który doskonale obrazuje życie i zwyczaje ówczesnych ludzi.

O tym jak wyglądało życie  Słowian  na początkach epoki brązu, kto zamieszkiwał gród obronny na wzgórzach w Trzcinicy, jak doszło do budowy skansenu archeologicznego i jaki skarb odkryto w czasie prac wykopaliskowych, mogli przekonać się uczestnicy  projektu „Pożyteczne wakacje 2011”   realizowanego  przez Stowarzyszenie Rozwoju Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej i Filię Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy.

Wycieczka, która odbyła się 11 sierpnia br., okazała się doskonałą lekcją historii regionu, którą na długo zapamiętają i dzieci, i opiekunowie.
     W myśl hasła  „Cudze chwalicie swego nie znacie”..., grupa dzieci  spędzająca tegoroczne wakacje na zajęciach organizowanych w bibliotece  miała okazję zwiedzić  pobliską Karpacką Troję  i obejrzeć ciekawy film, który doskonale obrazuje życie i zwyczaje ówczesnych ludzi.

Karpacka Troja to połączenie tradycyjnej formy skansenu oraz nowoczesnej placówki muzealnej. Na terenie parku archeologicznego zlokalizowane są rekonstrukcje wiosek  z początków epoki brązu i okresu wczesnego średniowiecza. Młodzi odkrywcy sami mogli przekonać się jak wyglądało wnętrze chaty, którą zamieszkiwała typowa  słowiańska rodzina. Zwiedzając pawilon wystawowy i  salę ekspozycyjną  dzieci przekonały się jakie ubrania noszono i jakich sprzętów używano w codziennym życiu. Jak wyglądała walka i obrona grodu przed najeźdźcami, a także jaką obrzędowość obchodzono i jakie ludność miała zwyczaje, uczestnicy dowiedzieli się z filmu i opowiadań pracowników muzeum.

Atrakcyjnym dopełnieniem tej edukacyjnej wyprawy okazało się wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek, które zorganizowali członkowie SRKLZJ w gospodarstwie agroturystycznym U Marty w Trzcinicy.

Agnieszka Jeleń