Karpacka Troja zaprasza na Słowiańską Niedzielę

Dodano: 02.09.2011
Już w najbliższą niedzielę 4 września 2011 r. Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zaprasza na Słowiańską Niedzielę – imprezę, której celem jest przybliżenie turystom kultury materialnej i duchowej wczesnego średniowiecza.

Już w najbliższą niedzielę 4 września 2011 r. Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zaprasza na Słowiańską Niedzielę – imprezę, której celem jest przybliżenie turystom kultury materialnej i duchowej  wczesnego średniowiecza.

Program Słowiańskiej niedzieli wypełniają pokazy rzemieślnicze, prezentacja sztuki kulinarnej naszych przodków czy przedstawienia obrzędu i legendy słowiańskiej. Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się turniej walk indywidualnych, w którym zwycięzca otrzyma nagrodę ufundowaną przez Wójta Gminy Jasło, a także występy (w tym wieczorny koncert główny) gości specjalnych Słowiańskiej Niedzieli – białoruskiego zespołu muzyki dawnej Stary Olsa, mającego na koncie setki występów na największych i najbardziej znanych imprezach historycznych w Europie.

Plakat promujący Słowiańską Niedzielę w Karpackiej Troi

Jan Gancarski – dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie – zapewnia, że każdy, kto
w najbliższą niedzielę odwiedzi Karpacką Troję wyjdzie z niej bogatszy o wiedzę dotyczącą czasów, w których w Trzcinicy funkcjonował jeden z najpotężniejszych słowiańskich grodów obronnych zbudowany przez naszych bezpośrednich przodków.

Dodatkową atrakcją Słowiańskiej Niedzieli będzie możliwość obejrzenia nagrania
z widowiska, które towarzyszyło czerwcowemu otwarciu obiektu. Będzie ono prezentowane na sali konferencyjnej w pawilonie wystawowym.

Dla dzieci organizatorzy przygotowali Salkę Małego Odkrywcy znajdującą się na piętrze pawilonu wystawowego, w której odtwarzane będą bajki, których akcja rozgrywa się na terenie grodu w Trzcinicy.

Atrakcyjne są także ceny biletów wstępu, które w tym dniu będą tańsze niż zazwyczaj. Bilet cały kosztował będzie 12 zł, bilet ulgowy 8 zł, zaś bilet rodzinny (dla 2 rodziców z min. 2 dzieci) to koszt 30 zł. Standardowo ceny biletów wynoszą 18 zł, 13 zł oraz 50 zł. Bilet na Słowiańską Niedzielę będzie biletem całodniowym umożliwiającym opuszczanie i ponowne wchodzenie na teren imprezy. W tym dniu Skansen zwiedzać będzie można wyłącznie indywidualnie, bez asysty przewodnika, zaś rezerwacja biletów nie jest wymagana i każdy turysta, który zdecyduje się odwiedzić Skansen będzie mógł zakupić bilet i wziąć udział w imprezie.

Szczegółowy program Słowiańskiej Niedzieli w Karpackiej Troi przedstawia się następująco:

Słowiańska Niedziela w Karpackiej Troi
4 września 2011 r.,
godz. 10.00-19.00

10.00 – rozpoczęcie imprezy
11.00 – przywitanie gości i odtwórców
12.00 – inscenizacja obrzędu słowiańskiego
13.00 – rozpoczęcie pokazu sztuki kulinarnej wczesnego średniowiecza
14.00 – turniej walk indywidualnych o nagrodę Wójta Gminy Jasło
16.00 – prezentacja wczesnośredniowiecznych ubiorów i wyposażenia
17.00 – prezentacja legendy słowiańskiej
18.00 – koncert zespołu Stary Olsa (Białoruś)
19.00 – zakończenie imprezy

Kasy czynne w godz. 9.45-18.00
Zwiedzanie wystawy stałej i grodziska – 10.00-18.00
Zwiedzanie parku archeologicznego – 10.00-19.00
Salka Małego Odkrywcy – 10.00-18.00

CENY BILETÓW

•    Bilet normalny – 12 zł
•    Bilet ulgowy – 8 zł
•    Bilet rodzinny – 30 zł

Wejście na teren imprezy odbywać się będzie wejściem głównym do pawilonu wystawowego, przy którym zlokalizowane będą kasy biletowe.

Parking dla turystów znajdować się będzie przy drodze krajowej nr 28 (Jasło-Gorlice),
w odległości ok. 1 km od skansenu.

Parking przy skansenie dostępny będzie wyłącznie dla odtwórców i zaproszonych gości.

Serdecznie zapraszamy 4 września 2011 r. do Karpackiej Troi na wyjątkowe spotkanie z historią!

Wsparcia w organizacji imprezy udzieliła Gmina Jasło.
Sponsor Skansenu - PNiG Jasło.
Patroni medialni – TVP Rzeszów, Radio Rzeszów, Nowiny, Jaslo4u.

Informacje o imprezie można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Karpackiej Troi pod adresem www.karpackatroja.pl, w dziale „Wydarzenia”.

D. Iwaniec
Skansen Archeologiczny Karpacka Troja