Jak to z książką bywa

Dodano: 12.06.2013
Do Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Warzycach 10 czerwca br. przybyły dzieci z oddziału Przedszkolnego z Zespołu Szkół w Warzycach w ramach akcji Gmina Jasło Czyta Dzieciom.

Do Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Warzycach 10 czerwca br. przybyły dzieci z oddziału Przedszkolnego z Zespołu Szkół w Warzycach w ramach akcji Gmina Jasło Czyta Dzieciom.

W czasie spotkania uczniowie zaznajomili się z pracą bibliotekarza oraz działalnością biblioteki. Mieli również możliwość zapoznania się z listą zasad:

„przed czytaniem – to jest chwilka!
– pokaż ludzkich gestów kilka:
skończ jedzenie oraz picie;
umyj ręce – znakomicie! (…)
Odpręż się. Lecz bądź uważny,
bo to moment arcyważny!
Czytelniczy zdasz egzamin
– gdy przeczytasz Regulamin!
On jest królem wspólnych książek.
Rządzi tutaj sprawiedliwie!
Jego Jasiu słuchać musisz,
Żebyś czytać mógł szczęśliwie (…).
Biblioteka to miasteczko
Z regałami i półkami,
W którym żyją książki różne:
Z naukami, z przygodami
Tylko u nas w bibliotekach
Książka trwa i ciągle czeka:
Stale służyć jest gotowa
A w księgarniach- tylko nowa
Rzadkie książki – białe kruki,
Bardzo ważne dla nauki –
W bibliotekach można czytać…
W każdym razie można pytać.”

Wszystkie te słowa zawarte zostały w utworze pt. „Jaś Czytalski w Bibliotece”. Po przeczytaniu utworu dzieci zadawały mnóstwo pytań, na które uzyskały wyczerpujące odpowiedzi.

Na podsumowanie spotkania została głośno odczytana książeczka pt. „Franklin i książka z biblioteki”. Młodzi słuchacze dowiedzieli się z niej jak to Franklin zgubił książkę, którą pożyczył w bibliotece i jakie miał w związku z tym przygody.

Za aktywne uczestnictwo w zajęciach dzieci dostały kolorowe zakładki do książek, naklejki oraz słodycze.

E. Wieczorek