Zakończył się tegoroczny sezon prac remontowych przy Starym Kościele Parafialnym w Szebniach

Dodano: 08.11.2013
Zakończył się kolejny sezon prac remontowych przy Starym Kościele w Szebniach /31 października 2013 r./. Obejmował malowanie dachu, wymianę oszalowania Kościoła, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, remont ślepego pułapu na strychu, remont murowanego skarbczyka i kruchty po stronie zachodniej Kościoła. A najważniejsze remont całej instalacji elektrycznej i wykonanie instalacji odgromowej. Koszt całego zadania wyniósł prawie 351 tysięcy złotych.

Zakończył się kolejny sezon prac remontowych przy Starym Kościele w Szebniach /31 października 2013 r./. Obejmował malowanie dachu, wymianę oszalowania Kościoła, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, remont ślepego pułapu na strychu, remont murowanego skarbczyka i kruchty po stronie zachodniej Kościoła. A najważniejsze remont całej instalacji elektrycznej i wykonanie instalacji odgromowej. Koszt całego zadania wyniósł prawie 351 tysięcy złotych.

Aby zabezpieczyć zabytek Parafia w tym roku złożyła wniosek do Ministra Kultury o pomoc w sfinansowaniu remontu. Aplikacja została dobrze oceniona i Parafia otrzymała 150 tysięcy złotych. Również Wojewódzki Konserwator Zabytków, do którego złożony został wniosek o pomoc w sfinansowaniu prac, wsparł Parafię kwotą 80 tysięcy złotych. Do tego także samorząd Gminy Jasło dołożył 15 tysięcy złotych. Niestety pozostałą kwotę czyli około 106 tysięcy złotych Parafia musi zapłacić z własnych pieniędzy.

Niezależnie od znacznego obciążenia finansowego w podejmowanych działaniach liczy się przede wszystkim zabezpieczenie świątyni przed dalszym niszczeniem. Według zapewnień wykonawcy prac remontowych Stary Kościół został zabezpieczony na kolejne dziesiątki a może nawet setki lat.

Warto przypomnieć, że w roku ubiegłym przeprowadzone zostały poważne prace remontowe a mianowicie wymienione zostały podwaliny Kościoła. Zmieniło się również otoczenie starej świątyni. Wykonane zostało nowe ogrodzenie, co prawda nie całe ale obejmujące 70% ogrodzenia wymagającego remontu.

Stowarzyszenie Parafii Szebnie
  „Dziedzictwo”