Podsumowanie roku 2013 w bibliotekach publicznych gminy Jasło

Dodano: 08.01.2014
Pierwsze dni stycznia to idealny moment na podsumowanie całego roku działalności bibliotek gminy Jasło oraz weryfikację aktywności bibliotekarzy i dokumentalisty Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej.
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”
                                                             (Wisława Szymborska)

Pierwsze dni stycznia to idealny moment na podsumowanie całego roku działalności bibliotek gminy Jasło oraz weryfikację aktywności bibliotekarzy i dokumentalisty Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej.

Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach i jej Filie w Osobnicy, Trzcinicy i Warzycach przez cały miniony rok tętniły gwarem dzieci, młodzieży oraz starszych czytelników. W tym czasie odbyło się kilkanaście multimedialnych lekcji historycznych, zrealizowano 11 zadań projektowych, 28 wystaw, 4 konkursy literackie, wydano 4 publikacje oraz zorganizowano 26 spotkań autorskich i wydarzeń artystycznych w których wzięło udział  5306 mieszkańców gminy.

Rok ten pokazał, że w bibliotekach dzieje się naprawdę dużo, nie zabrakło też okazji do spotkań: dużych wydarzeń literackich i małych spotkań warsztatowych z poezją i malarstwem.

O tym, że książka jest dobra na każdą pogodę udowodnili mieszkańcy naszej gminy, którzy przeczytali 36 527  książek, 5077 czasopism, a z pracowni internetowej w 2013 roku skorzystało 7947 osób. Natomiast ze zbiorów Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej skorzystało 1277 osób.

Czytelnictwo dzieci w naszej gminie ma się całkiem dobrze a statystyki wypożyczeń stale rosną o czym świadczy 11 319 książek przeczytanych przez najmłodszych czytelników. Nie bez znaczenia jest również fakt, że biblioteka opracowała specjalny autorski program promocji czytelnictwa w naszej gminie dla dzieci i młodzieży. Tegoroczny plan zadań obejmował tematy: „Święto Flagi”, „Skąd się bierze chleb”, „Nasi wspaniali sąsiedzi”, „Zachować w pamięci- historię mojej rodziny”, „Idzie wiosna słonko świeci”, „Noc w indiańskiej wiosce- noc bibliotek”, „Idzie… idzie jesień”, „Mikołajki z Mikołajkiem”, „Pokaż co masz na strychu”, „Dzień Dziecka z Urwisem”, „Młodzież gotuje!”, „Milion przygód z książką”, „W królestwie czekolady”, „Gmina Jasło czyta dzieciom”, „W Pomysłowie”, „Link do przyszłości”, „Jak to z książką bywa” oraz „Dobre maniery drogą do kariery”.

W ramach edukacji cyfrowej  osób 50+ „Nie bój się myszy” przeszkolono ponad 100 dorosłych mieszkańców gminy w obsłudze komputera, drukarki, aparatu fotograficznego i faksu.

Warsztaty z edukacji finansowej dla osób 50+ w ramach projektu Fundacji Wspomagania Wsi „Prosto i przystępnie o domowych finansach w bibliotece” zgromadziły ponad 70 mieszkańców gminy.

Gościliśmy w naszych bibliotekach pisarzy i poetów: Daniela Korczykowskiego, Karolinę Korczykowską, Paulinę Pawluś, Zofię Macek, Marię Tomasik, Rozalię Kolanko, Halinę Urban, Jana Wróbla, Monikę Kocik, Marię Gubałę, Barbarę Rodak, Krystynę Pilch, muzyków zespołu Expressly Indistinct: Romana Jarzmika oraz Damiana Pisa, Teatr Urwis z Krakowa, rękodzielników - Barbarę Filar, Danutę Głowaty, Czesławę Klocek, Dorotę Slezak, scenografa -  Katarzynę Krawiec, malarza - Jana Kukułkę oraz specjalistę od spraw kulinarnych - Krystynę Stasik.

Z zestawień liczbowych wynika, że czytelnicy miesięcznie wypożyczają 3043 książek, z tendencją rosnącą w miesiącach jesienno - zimowych i wiosennych.
Wnioski nasuwają się same. I o to chodziło! Jesteśmy na dobrej drodze - choć wiele jeszcze do zrobienia. Nasze pomysły sukcesywnie wprowadzamy w życie. Zachęcamy dzieci do czytania książek i doceniamy najaktywniejszych motywując do dalszego korzystania z naszego księgozbioru.

Kroczymy do przodu niezwykle dynamicznie, dzięki naszym – Czytelnikom i organizacjom społecznym współpracującymi z nami, dlatego dziękujemy, że jesteście z nami i nam pomagacie.

Dziękujemy Ochotniczej Straży Pożarnej w Szebniach za niezapomniany Dzień Dziecka, Paniom z Kół Gospodyń Wiejskich w Niepli, Szebniach, Osobnicy  i Warzycach, Stowarzyszeniu Rozwoju Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej w Trzcinicy za pomoc w organizacji zimowego i letniego wypoczynku dzieci i młodzieży  oraz spotkań autorskich, wolontariuszom za całoroczną pomoc szczególnie Gabrysi, Mateuszowi, Zuzi, Łukaszowi, Kasi i Pauli.

Zapraszamy mieszkańców naszej gminy na kolejny rok pełen nowinek, wydarzeń, spotkań, informacji ze świata bibliotecznego, nowych zaplanowanych wydawnictw, konkursów i innych atrakcyjnych niespodzianek! Informacje dostępne na naszych stronach www.gbpszebnie.pl, http://szebnie.archiwa.org.

Zapraszamy również do współpracy z Zespołem Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej Fundacji Ośrodka KARTA, którego zadaniem jest ochrona dziedzictwa kulturowego naszej gminy.

GBP w Jaśle z/s w Szebniach