II Pogórzańskie Smaki – biennale kultury ludowej

Dodano: 03.07.2014
Pogórzańskie Smaki to cykliczna impreza, która ma na celu prezentację dorobku kulturowego, gwary, tradycji oraz zwyczajów danych regionów. II Pogórzańskie Smaki odbyły się w tym roku w Trzcinicy, gmina Jasło

„Każda strona kraju, każda okolica i wioska ma swoje podania: jedne z nich krążą po całym kraju (…) brzmi w nich głęboka wiara w gusła, a czasy pogańskie(…)przebijają się niekiedy widocznie i dla badacza wielce ciekawy stanowią  materyał. Bo gdzież wygrzebywać iskry wytlałego ogniska, jeżeli nie w jego popiołach; gdzież szukać tajników zamierzchłego życia praojców (…), jeżeli nie w obrzędach…”
Zygmunt Gloger

Pogórzańskie Smaki to cykliczna impreza, która ma na celu prezentację dorobku kulturowego, gwary, tradycji oraz zwyczajów danych regionów poprzez koncerty zespołów śpiewaczych, kapel ludowych, zespołów młodzieżowych i tanecznych. Jak również poprzez prezentację i degustację potraw regionalnych, wystawy rzemiosła, rękodzieła artystycznego oraz publikacji wydawniczych promujących dany region.

W ubiegłym roku przedstawiciele naszego powiatu mieli zaszczyt uczestniczyć w Pikniku z Reinfussem – Pogórzańskie Smaki, który odbył się w Skansenie Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku na ziemiach powiatu gorlickiego. W tym roku mieliśmy zaszczyt gościć reprezentację powiatu gorlickiego w Trzcinicy na biennale kultury ludowej -  II Pogórzańskie Smaki.

Na scenie powiat gorlicki reprezentowali: zespół Koła Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich z Ropy, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca KORONKA z Bobowej oraz Zespół Folklorystyczny Beskidy z Dominikowic.

Z powiatu jasielskiego na scenie mogliśmy podziwiać: zespół Lisowianki, zespół taneczny Jump ze Skołyszyna, zespół Jeruzalem z Brzysk, zespół śpiewaczy z Notonia -  Osiek Jasielski, kabaret To i owo z Zarzecza, zespół Tarnina z Tarnowca,  a także z Kołaczyc - zespół Pogórzanie z Bieździedzy, a z Osobnicy Pani Helena Berkowicz. Na zakończenie zagrała kapela Ludowa Trzcinicoki.

Po występie każdy zespół otrzymał pamiątkową statuetkę oraz kosz słodyczy, które wręczali artystom: Adam Kmiecik – Starosta Powiatu Jasielskiego, Małgorzata Dubiel – Sekretarz Gminy Jasło, Elwira Musiałowicz - Czech - asystent Wojewody Podkarpackiej, Henryk Motkowicz – Członek Zarządu Powiatu Jasielskiego, Tadeusz Gorgosz – Radny Powiatu Jasielskiego oraz Maria Kozłecka - Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej.

Na scenie gościliśmy również regionalne poetki z klubu Michalina: Agnieszkę Bal, Krystynę Pilch, Marię Słowik, Marię Bielamowicz Marię Homlak oraz prezes klubu – Marię Tomasik. Zaprezentowały one zebranej publiczności namiastkę swojej twórczości.

W tym dniu przybyli goście mogli także  zasmakować potraw jakie przygotowały Koła Gospodyń z obu powiatów:  Koło Gospodyń Wiejskich z Gminy Ropa, Koło Gospodyń Wiejskich z Osobnicy, Niepli, Sobniowa, Dębowca, Trzcinicy, Osieka Jasielskieg oraz KGW z Zarzecza, z którego panie przygotowały słynne pierniki - Barbarki Zarzeczańskie. Nie zabrakło wystaw rękodzielniczych naszych regionalnych twórców z Gmin: Brzyska, Nowy Żmigród, Tarnowiec, Osiek Jasielski i Jasło.

II Pogórzańskie Smaki odbyły się 29 czerwca 2014 r. w Trzcinicy. Organizatorami wydarzenia byli: Stowarzyszenie Rozwoju Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej w Trzcinicy i Ochotnicza Straż Pożarna w Trzcinicy. Współorganizatorzy: Powiatowa i Gminne Rady Kół Gospodyń Powiatu Jasielskiego i Powiatu Gorlickiego, Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach, Gminne Ośrodki Kultury Powiatu Jasielskiego i Powiatu Gorlickiego.

Organizatorzy i współorganizatorzy serdecznie dziękują sponsorom za wsparcie materialne oraz ludziom dobrej woli za wszelką pomoc i poświęcony czas.