Wysoki kontrast
W dniach 27 stycznia – 7 lutego 2020 r. na terenie województwa podkarpackiego odbyło się szereg uroczystości i spotkań pod szyldem „Razem czy osobno? Wielokulturowa koegzystencja ludności Bieszczadów i Beskidu Niskiego do II wojny światowej”, organizowanych wspólnie przez Centrum Dialogu Między Religiami i Narodami, Zakład Karny w Łupkowie oraz wiele instytucji samorządowych i kulturalnych w ramach projektu naukowo-dydaktycznego „Edukacja historyczna w służbie resocjalizacji”. Podsumowaniem programu, po wydarzeniach odbywających się w Krajowicach, Łupkowie, Turzym Polu, Trześniowie, Kołaczycach i Szebniach było spotkanie na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego w dniu 7 lutego br. Rozpoczęło się ono nabożeństwem ekumenicznym w intencji pokoju na świecie i pojednania narodów w XVII-wiecznym kościele pw. św. Mikołaja Cudotwórcy z Bączala Dolnego – jednego z najstarszych obiektów na terenie sanockiego skansenu. 
     

Po nabożeństwie prelegenci przybliżyli zebranym zwyczaje i życie Rusinów,  Pogórzan, Dolinian, Żydów i Romów. Prelekcje  przeplatane były występami  zespołów oraz wystawami strojów, sprzętów i ozdób, a także degustacją regionalnych potraw przygotowanych przez współorganizatorów.

W konferencji udział wzięli: Piotr Sikora przedstawiciel gminy Jasło oraz Stanisława Ablewicz i Izabela Tomaszewska z GBP w Jaśle z/s w Szebniach.

Galeria

Zobacz również

Komunikaty Gminne o koronawirusie

Wybory Prezydenta RP 2020

Wspieramy potrzebujące rodziny

Kapela Trzcinicoki Matce Bożej

Położona została nowa nawierzchnia na drodze w Warzycach

Dzień Samorządu Terytorialnego

W Gminie Jasło najmłodsze dzieci wracają do szkół

Wiosenne koszenie traw w Gminie Jasło

Przedłużenie pełnienia funkcji dyrektorów szkół

Szkoły przygotowane na przyjęcie uczniów z klas I-III oraz na konsultacje dla ósmoklasistów

„Zdalna szkoła” – laptopy dla uczniów z Gminy Jasło

W Warzycach wyremontowana droga już służy mieszkańcom

Używamy Cookies - Więcej

Bądź na bieżąco z nowościami i promocjami. Zapisz się na newsletter!