Wysoki kontrast
Mieszkańcy gminy Jasło uczcili XII Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu pod patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla. Obchody rozpoczęto od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy na Cmentarzu Jeńców Radzieckich w Dołach Bierowskich, gdzie spoczywają zamordowani przez hitlerowców w latach 1942 - 1944 w obozie w Szebniach.

Następnie przy Pomniku Ofiar Zagłady z II wojny światowej w Szebniach, gdzie honorową wartę pełnili harcerze ze Szkoły Podstawowej zapalono znicze, złożono kwiaty oraz uczczono minutą ciszy pamięci o tych, którzy stracili życie w Hitlerowskim Obozie Pracy Przymusowej w Szebniach. W apelu pamięci udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, kościelnych, dyrektor SP, przedstawiciele lokalnych organizacji społecznych: Kół Gospodyń Wiejskich, Ochotniczej Straży Pożarnej i Zakładu Karnego w Jaśle.

W bibliotece w Szebniach uczestnicy obchodów wysłuchali  patriotycznego koncertu w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Szebniach, który poprzedzał wykład  Zofii Macek - historyka, regionalistki i autorki wielu publikacji na temat II wojny światowej. Wykład dotyczył tragicznych losów ludności polskiej, rosyjskiej, romskiej, słowackiej i żydowskiej uwięzionych w obozie w Szebniach. Autorka przypomniała, że w Auschwitz byli więzieni i mordowani obywatele niemal wszystkich krajów Europy, okupowanych przez Niemców. Ponad 1,1 mln osób nie doczekało wolności. Zginęli w największej z hitlerowskich fabryk śmierci. Dopełnieniem prelekcji był film dokumentalny „Obóz w Szebniach”.

Gmina Jasło, GBP i SP w Szebniach po raz trzeci byli organizatorem Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w dniu 4 lutego 2020 roku. Uroczystość upamiętnienia ofiar holokaustu przebiegała w tym roku pod hasłem: Po zagładzie dalej jest życie.

Ziemia jasielska na zawsze będzie nosić blizny odciśnięte przez historię, miejsca, o których musimy pamiętać i pielęgnować w naszych sercach, umysłach, a także w szacunku do drugiego człowieka. Bo to „ludzie ludziom zgotowali ten los” ostrzegała Zofia Nałkowska.

Organizatorzy dziękują za udział w uroczystości: przybyłym gościom, ks. Henrykowi Magudzie, ks. Wacławowi Rybce, dyrekcji, gronu pedagogicznemu i uczniom z SP w Szebniach, pracownikom biblioteki, a także władzom gminy za pomoc organizacyjną.

GBP w Jaśle z/s w Szebniach

 

Galeria

Zobacz również

Komunikaty Gminne o koronawirusie

Droga w Osobnicy wyremontowana

Wyniki egzaminu ósmoklasistów w roku szkolnym 2019/2020 w powiecie jasielskim

Dzieci z Podkarpacia i Gminy Jasło na wakacjach u Prezydenta RP

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jaśle wznawia przyjmowanie próbek do bezpłatnych badań wody ze studni przydomowych

Premiera filmu „Myśmy…”

Wakacyjny wyjazd dla dzieci z Gminy Jasło

Wirtualne szkolenia / Biblioteka on-line

Kiermasz na rzecz powodzian z Gminy Jasło

3 000 maseczek z Zakładu Karnego w Jaśle

Projekt "Mój prąd"

Gratulujemy Panie Prezydencie

Używamy Cookies - Więcej

Bądź na bieżąco z nowościami i promocjami. Zapisz się na newsletter!