Wysoki kontrast

Stosowanie środków ochrony roślin niesie ze sobą wiele zagrożeń dla owadów zapylających, w tym dla pszczół miodnych. W praktyce ich stosowania popełnianych jest wiele błędów, np.:
  • niezachowanie ostrożności,
  • nieodpowiednia pora oprysku (w trakcie lotów pszczół) i w czasie pełni kwitnienia rośliny,
  • dawkowanie większe niż jest to zalecane przez producenta,
  • stosowanie kilku preparatów w jednym oprysku czy wybieranie bardziej toksycznych.

Dlatego tak ważne jest informowanie ogrodników i rolników o tym jak prawidłowo chronić owady zapylające rośliny i kwiaty, kreowanie ekologicznych postaw przyjaznych pszczołom oraz przypominanie, że tego typu środki eliminują nie tylko chwasty i różnego rodzaju szkodniki, ale również pszczoły i inne owady zapylające. Takie działania powodują, że pszczoły chorują a często umierają zmniejszając plony (a więc i dochody) osób prowadzących działalność rolniczą.