Wystarczy chcieć - nowe zbiory w CATL

Dodano: 28.06.2012
A A A
Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej działające przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach wzbogaciło się o unikalne zdjęcia i dokumenty archiwalne nigdzie nie publikowanych informacji o wydarzeniach historycznych naszego regionu.

Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej działające przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach wzbogaciło się o unikalne zdjęcia i dokumenty archiwalne nigdzie nie publikowanych informacji o wydarzeniach historycznych naszego regionu.

Ponad 150 fotografii z lat 1900 do 1950. Unikatowe zdjęcie dziedziczki Szebni Heleny Gorayskiej z 1938 roku, która w czasie II wojny światowej pomagała uwięzionym w hitlerowskim obozie zagłady w Szebniach. Podczas epidemii  tyfusu plamistego, jaki panował  w obozie w latach 1941-1942 zaraziła się i wkrótce zmarła mając zaledwie 30 lat.Helena Gorayska i Stanisław Dubiel na tle dworku w Szebniach - 1938 r.
Kowale w Jaśle 1930 - 1939 r.Widokówka z 1908 r.

Zachęcamy także do obejrzenia naszych materiałów dotyczących kolekcji jasielskich kowali oraz dokumentów z okresu II wojny światowej tj. oddziały AK, junacy podczas odbudowy ojczyzny, grupy teatralne i stare wiejskie zagrody.

Niezwykłe zbiory zgromadzone w pięknym ręcznie zdobionym albumie z okresu międzywojnia udostępniła naszej bibliotece Karolina Dubiel, prawnuczka znanego jasielskiego kowala Stanisława Dubiela.

Specjalną część naszego archiwum zajmują materiały poświęcone działalności społecznej Kół Gospodyń Wiejskich oraz kolekcja rękopisów W. Breowicza i M. Kurowskiej.

CATL to projekt realizowany również przez Fundację Ośrodka KARTA w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. CATL to sieć organizowanych w bibliotekach archiwów społecznych, dokumentujących lokalną przeszłość, która ma na celu ratowanie miejscowych źródeł historycznych. Zapraszamy na stronę https://szebnie.archiwa.org gdzie można zapoznać się ze zbiorami zgromadzonymi przez zespół CATL.

Zespół CATL przy GBP w Jaśle z/s w SzebniachCookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności