Wskrzeszamy tradycję - Noc Świętojańska

Dodano: 29.06.2012
A A A
26 czerwca br. GOK w Jaśle zorganizował dla dzieci imprezę plenerową pod hasłem "Wskrzeszamy tradycję - Noc Świętojańska"


Według starosłowiańskiej tradycji Noc Kupały jest wróżbą nadchodzącego lata. Czujemy żar ognia na policzkach, wdychamy zapach kwiatów płynący z uwitych przez dziewczęta wianków, wypatrujemy z nadzieją znaków naszego losu, szukamy legendarnego kwiatu paproci, wróżącego pomyślność. Noc Kupały, albo Sobótka, albo po prostu Noc Świętojańska, obchodzona jest w nocy z 21 na 22 czerwca.Noc Świętojańska organizowana co roku przez Gminny Ośrodek Kultury w Jaśle aż kipi od sobótkowych zwyczajów, tradycji i wierzeń. Wszystko po to, aby połączyć przeszłość z przyszłością, tradycję z rozrywką i dobrą zabawą.W tym roku  26 czerwca GOK w Jaśle zorganizował dla dzieci imprezę plenerową pod hasłem "Wskrzeszamy tradycję - Noc Świętojańska".Uczestnicy zgromadzili się na terenie leśniczówki w Bierówce. Dzieci zostały zapoznane ze zwyczajami i obrzędami jakie wiążą się z nocą Kupały, a które coraz częściej odchodzą w zapomnienie, gdyż wypierane są przez wzorce obce nam kulturowo min. tradycji rozpalania ognisk, puszczania wianków na wodę, czy poszukiwania kwiatu paproci. Dzieci wspólnie spędziły czas na miłej zabawie, upieczono kiełbaski przy ognisku, a na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie upominki.

Zostały piękne wspomnienia....

D. SlezakCookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności