Trzcinicoki z wizytą na Litwie

Dodano: 03.07.2012
A A A
Kapela Ludowa „Trzcinicoki” z Trzcinicy wraz z zespołem tanecznym, działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jaśle z/s w Trzcinicy, na zaproszenie Stowarzyszenia Polaków Kiejdan na Litwie uczestniczyła w obchodach Święta Janów.
Kapela Ludowa „Trzcinicoki” z Trzcinicy wraz z zespołem tanecznym, działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jaśle z/s w Trzcinicy na zaproszenie Stowarzyszenia Polaków Kiejdan na Litwie uczestniczyła w obchodach Święta Janów. W dniach 22 – 25 czerwca wzięli udział w licznych spotkaniach z Polakami, koncertowali w wielu miejscach prezentując folklor pogórzański i obyczaje związane z Nocą Świętojańską.


Spotkania z Polakami miały miejsce m.in. w miejscowościach Wilno, Akademia, Kiejdany, Kiebonie itd. Koncerty kapeli oraz występy zespołu tanecznego wzbudzały wzruszenie i wielkie emocje. Spotkaliśmy się z tak serdecznym przyjęciem i ogromną gościnnością. Polacy na Litwie są grupą bardzo patriotyczną i prosili, aby w Polsce o nich pamiętać.


   
Aby przywrócić zwyczaje dożynkowe i zapoznać młode pokolenie Polaków mieszkających na Litwie z tradycją robienia wieńców dożynkowych przekazali taki właśnie wieniec pod hasłem „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród…” co wzbudziło radość i wdzięczność starszego pokolenia.
Społeczność polska mieszkająca w regionie kiejdańskim zapoznała nas także ze swoimi zwyczajami, m.in. noszenie wianków z liści dębowych przystrojonych kwiatkami przez osoby noszące imię Janina lub Jan czy wróżenie.Wyjazd był możliwy dzięki pomocy finansowej m.in. Urzędu Marszałkowskiego, Grupy LOTOS   S.A., Fabryki Armatur JAFAR S.A i Huty Szkła w Jaśle S.A. Grupa Kapitałowa Krosno oraz Gminy Jasło.

Stanisław Marszałek
kierownik kapeliCookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności