Z wizytą w Zborovie na Słowacji.

Dodano: 26.02.2009
A A A
25 lutego Delegacja Gminy Jasło przebywała w miejscowości Zborov, gdzie podpisano Porozumienie o Współpracy.

W dniu 25 lutego 2009r. w Zborovie (Słowacja - Kraj Preszowski Okres Bardejov) przebywała z przyjacielską wizytą Delegacja Gminy Jasło. W trakcie wizyty nastąpiło podpisanie Porozumienia Współpracy. Ze strony Gminy Jasło Porozumienie podpisał Wójt Gminy - Stanisław Pankiewicz, ze strony Obec Zborov – Starosta Ján Lukáĉ.Porozumienie dotyczy nawiązania współpracy transgranicznej polegającej na:
  • współpracy we wspólnym pozyskiwaniu środków pochodzących z Unii Europejskiej na realizację wspólnych zadań;
  • wymianie doświadczeń w ramach realizacji zadań stawianych przed samorządami;
  • wymianie kulturalnej pomiędzy Gminą Jasło, a Obec Zborov na Słowacji;
  • wymiana doświadczeń i nawiązanie współpracy pomiędzy organizacjami pozarządowymi działającymi na terenie Gminy Jasło i na terenie Obec Zborov.Delegacja Gminy Jasło zapoznała się z zasadami funkcjonowania samorządów lokalnych na Słowacji oraz systemem obsługi mieszkańców przez tamtejsze urzędy.

Zborov, miejscowość licząca ponad 3 tys. mieszkańców położona zaledwie 11 km od granicy polskiej, jest samodzielną jednostką samorządu terytorialnego – odpowiednikiem naszej gminy. Słynie szczególnie z ruin XIII-wiecznego zamku zwanego „Makovica” wybudowanego jako ochrona traktu polsko- węgierskiego.
Jednym z zadań realizowanych w tej malowniczej miejscowości, leżącej przy drodze Świdnik - Bardejów jest budowa kanalizacji z dofinansowaniem ze środków unijnych, podobnie jak w naszej gminie. Miejscowość ta tworzy z sąsiednimi wioskami wspaniałe miejsce do wypoczynku zimowego (posiadają w pobliżu 3 wyciągi narciarskie i odpowiednio przygotowane stoki) jak i letniego z wykorzystaniem istniejącej bazy turystycznej. Oba samorządy będą miały w czym naśladować się wzajemnie w toku nawiązanej współpracy.


opr./fot. Józef Lubaś


Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności
baner