Spotkanie z poezją połączone z Konkursem Koszy Wielkanocnych

Dodano: 28.04.2010
A A A
W Zespole Szkół w Trzcinicy 27 kwietnia 2010 r. odbyło się podsumowanie Konkursu Koszy Wielkanocnych - Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Jasło oraz spotkanie z poezją Marii Tomasik autorką nowego tomiku wierszy pt. "Ogród wspomnień".


"Obudziła się Wiosna

z zimowego snu,

witają ją ptaki swym śpiewem.

Witają ją kwiatki

wyrosłe wśród trawy

i bociek ją wita,

zajączek ciekawy...

Wiosno nasza miła

jesteś taka piękna!

Niesiesz z sobą radość

i kwiaty w Twych rękach..."


Ogród wspomnień (M. Tomasik)W Zespole Szkół w Trzcinicy 27 kwietnia 2010 r. odbyło się podsumowanie Konkursu Koszy Wielkanocnych - Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Jasło oraz spotkanie z poezją Marii Tomasik autorką nowego tomiku wierszy pt. "Ogród wspomnień".
Święcenie pokarmów, zwane powszechnie święconką ma długoletnią tradycję. Jego początki sięgają VIII wieku , zaś w Polsce XIV. Początkowo święcono tylko baranka zrobionego z chleba lub ciasta. Dopiero z czasem dołączano: masło, pokarmy mięsne, chrzan i wino, jak również w okresie późniejszym kosz wielkanocny został uzupełniony jajkiem i innymi potrawami. Zestaw pokarmów znajdujących się w koszu w naszym regionie obowiązuje do dziś, tym samym symbolizując chrześcijańską i ludową tradycję.
W koszach zgłoszonych do konkursu prawie w każdym skład pokarmów był inny, przyozdobiony kolorowymi ręcznie malowanymi pisankami. Nie zabrakło pachnącego razowego chleba, baranka z masła, szynki peklowanej, kiełbasy wiejskiej i chrzanu.
Wszystkie kosze spełniały wymogi konkursowe, wybór był bardzo trudny. Komisja w składzie: E. Skuba, D. Biel, W. Władyka, A. Wydro, T. Gorgosz, przyznała wyróżnienie dla KGW w Osobnicy i pięć równorzędnych nagród dla KGW w Szebniach, Niepli, Trzcinicy, Warzycach i Sobniowie.
Nagrody ufundował Wójt Gminy Jasło Pan Stanisław Pankiewicz i Wicekurator Oświaty Pan Antoni Wydro.

Organizatorzy spotkania: Stowarzyszenie Rozwoju Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej i Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach składają serdeczne podziękowania Pani Ewie Skuba Dyrektorowi ZS w Trzcinicy za pomoc w realizacji zadania.

S. Ablewicz- GBP w Jaśle z/s w SzebniachCookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności