Uroczystości w Trzcinicy

Dodano: 23.09.2010
A A A
22 września 2010 r. w 71 rocznicę walk wrześniowych odbyła się uroczystość nadania imienia mostowi na rzece Ropie w miejscowości Trzcinica w ciągu drogi krajowej nr 28 strzelca Kazimierza Mazurczaka.

22 września 2010 r. w 71 rocznicę walk wrześniowych odbyła się uroczystość nadania imienia mostowi na rzece Ropie w miejscowości Trzcinica w ciągu drogi krajowej nr 28 strzelca Kazimierza Mazurczaka. Rada Gminy Jasło na wniosek kapituły podjęła uchwałę w dniu 2 czerwca 2010 r. o nadaniu nazwy mostowi.

Uroczystość zorganizował Wójt Gminy Jasło Stanisław Pankiewicz wraz z Prezesem Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych Waldemarem Bocheńskim. Do Trzcinicy przyjechała rodzina strzelca Mazurczaka wraz z delegacją z Gminy Siedliszcze.

Kim był Kazimierz Mazurczak?

Urodził się 26.02.1915r. w miejscowości Chojno Stare, gmina Siedliszcze, powiat Chełm Lubelski, był żołnierzem Korpusu Ochrony Pogranicza, z przydziałem do 4 kompanii „Stołpce” w 1. batalionie „Skole” 1 pułku piechoty KOP „Karpaty”, który to batalion został transportem kolejowym przerzucony w dniach 4-5 września z miejscem postoju Skole wraz z 2. batalionem „Delatyn” z miejscem postoju Delatyn, według planu w okolice Grybowa, gdzie wprost z transportu kolejowego wszedł do walki 5 września 1939 r.
8 września 1939 r. zostało zatrzymane natarcie na Jasło niemieckich strzelców górskich, posuwających się szosą przez przysiółek Topoliny w Trzcinicy. Natarcie niemieckiej tyraliery I rzutu, mającej opanować most - zatrzymał na 3 godziny (do ok. 13.00) samotny rkm. Po kolejnym ostrzelaniu stanowiska ogniowego rkmu, patrol strzelców górskich odkrył stanowisko rkmu i poległego strzelca Kazimierza Mazurczaka. Stanowisko rkm zostało ustawione dla obrony mostu, którym wycofywali się m. in. żołnierze 1 pułku piechoty KOP „Karpaty”. Strzelec Kazimierz Mazurczak ze względu na to, iż był sam na stanowisku mógł w ciągu 3 godzin wycofać się jednak tego nie zrobił i walczył do końca - wykonał rozkaz i poniósł największą ofiarę.


Mszą św. w zabytkowym kościele w Trzcinicy rozpoczęły się uroczystości. Wicewojewoda Podkarpacki Małgorzata Chomycz wręczyła na ręce Wójta Gminy Jasło akt nadania Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski pośmiertnie bohaterowi.
Apelem poległych, wartą i salwą honorową oraz złożeniem wieńców uczczono pamięć Kazimierza Mazurczaka przy jego mogile na parafialnym cmentarzu w Trzcinicy. Nowy nagrobek został poświęcony przez proboszcza parafii w Trzcinicy.
Na moście odsłonięto tablice z imieniem strzelca Kazimierza Mazurczaka.


Ostania cześć uroczystości odbyła się w Zespole Szkół w Trzcinicy. Młodzież szkolna przedstawiła historię bohatera. Głos zabrali organizatorzy, zaproszeni goście oraz rodzina strzelca. Stowarzyszenie Weteranów Polskich Formacji Granicznych nadało Dużą Honorową Odznakę KOP dla Wójta Gminy Jasło oraz Burmistrza Miasta Jasła natomiast Honorowy Jubileuszowy Znak KOP Stowarzyszenie nadało Józefowi Bocheńskiemu, Józefowi Kaczorowi i Stanisławowi Marszałkowi.Na zakończenie odbył się koncert Orkiestry Dętej działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jaśle z/s w Trzcinicy.Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności