Sukces "Trzcinicoków"

Dodano: 14.10.2010
A A A
Kapela ludowa "Trzcinicoki" otrzymała nagrodę im. Oskara Kolberga za całokształt działalności artystycznej
Kapela ludowa „Trzcinicoki” obchodzi w tym roku 15.lecie swojej działalności. W 1995 roku na inauguracji obchodów 600-lecia wsi Trzcinica dała swój pierwszy koncert. Warto podkreślić, że „Trzcinicoki” trzymają się reguł dawnego muzykowania, niezwykle dbają o szczegóły, takie jak: ubiór, instrumenty, oryginalne teksty przyśpiewek.Aktualny skład kapeli: Stanisław Marszałek - kierownik kapeli, śpiew, Eugeniusz Kopera - skrzypce prym, Ewa Faryj – skrzypce sekund, śpiew, Damian Pis – basy, Roman Kapanowski – klarnet, Jan Dybaś – klarnet, Andrzej Jędryczka – cymbały, Kazimierz Żychowski – cymbały, Franciszek Jałowiec – trąbka, Stanisław Szański - harmoniaKapela obecnie działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jaśle z siedzibą w Trzcinicy i jest finansowana przez Gminę Jasło. Przez cały okres swej działalności bierze czynny udział w kulturalnym życiu gminy, przygrywając na uroczystościach gminnych i reprezentując gminę na zewnątrz. Czynnie uczestniczą w festiwalach, konkursach, przeglądach, obrzędach oraz innych imprezach folklorystycznych w kraju i za granicą.Największe osiągnięcia kapeli:
  • „BASZTA” na 41 Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą w 2007 roku
  • I miejsce na VII Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Artystycznych Wsi Polskiej w Kielcach w 2002 roku
  • “ZŁOTE BASY” nagroda główna na XXVI Konkursie Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych w Podegrodziu k/ Nowego Sącza
  • Krośnieńskie Prezentacje Artystyczne “KROPA” rok: 1999, 2004, 2009
  • Nagroda główna na Konfrontacjach Ludowych i Zespołów Śpiewaczych w Dębicy 2003 - 2009 rokPodczas uroczystej gali w Teatrze Wielkim w Warszawie Kapela Ludowa “TRZCINICOKI” otrzymała za całokształt działalności artystycznej oraz rozpowszechnianie i wykonywanie muzyki ludowej nagrodę im. Oskara Kolberga, którą wręczył Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Żuchowski.
To najwyższe wyróżnienie dla kapel ludowych – ogromne gratulacje za tak wielki sukces dla kapeli.Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności