Mieszkańcy gminy Jasło również dużo czytają

Dodano: 28.02.2011
A A A
Z wypożyczalni, czytelni i pracowni internetowych Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach i jej Filii w Osobnicy, Trzcinicy i Warzycach w 2010 roku skorzystało
19 531 osób.

              Bez umiejętności czytania we współczesnym świecie, człowiek nie byłby w stanie funkcjonować. Dzięki czytaniu doskonalimy się, rozwijamy, komunikujemy się między sobą oraz przekazujemy informację. Mimo ogólnopolskiego spadku czytelnictwa mieszkańcy naszej gminy liczne korzystają z bezpłatnych usług naszych bibliotek.           Z wypożyczalni, czytelni i pracowni internetowych Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach i jej Filii w Osobnicy, Trzcinicy i Warzycach w 2010 roku skorzystało  19 531 osób, wypożyczono  25 991 książek, 2 929 czasopism, udzielono 6 417 informacji, z Internetu skorzystało 8 230 mieszkańców. W ramach edukacji kulturalno - oświatowej zorganizowano 174 imprezy czytelnicze w tym: spotkania autorskie, warsztaty literackie i plastyczne, lekcje biblioteczne, w których łącznie wzięło udział 2 693 osób. Najczęściej wypożyczane były  lektury szkolne, literatura piękna, literatura dla dzieci i młodzieży, podręczniki dla szkół średnich i studentów, poradniki, książki o regionie jasielskim oraz książki popularno- naukowe.

            Najmłodsi czytelnicy z grupy wiekowej od 4 -15 lat wypożyczyli 10 642 książek tj.  bajki, lektury szkolne, książki przygodowe, fantastyczne i podróżnicze oraz 145 filmów animowanych.  Czytelnicy biblioteki wypożyczają również  "książki mówione" z których największą popularnością cieszą się takie jak: A. Frączek "Karuzela z wierszykami", D. Kowalska     i A. Basara "Kosidutkowe przygody", A. Edyk- Psut "Dzień na łące", M. Zarembiny "O królewiczu Wergiliuszu i królewnie Zosi". Duże zainteresowanie wzbudzają także filmy dokumentalne dla dorosłych czytelników "Ostatnia podróż do domu", "Nikifor", "Epitafium", "Zwyczaje i tradycje jasielskiej wsi w XX wieku" i "Jasło oskarża".            W naszych bibliotekach odbywają się stałe cykle zajęć czytelniczych i warsztatowych prowadzonych w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom".  Zajęcia cieszące się dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży to: "Akademia ginących zawodów", "Zabawy ze sztuką", "Piątkowe hece w bibliotece", "Urodziny książkowego Misia", "Festyn czytelniczy" , "Spotkanie z baśnią" oraz "Mikołajki z Mikołajkiem". Za cykl zajęć z edukacji czytelniczej dla najmłodszych pt. "Gmina Jasło czyta dzieciom" po raz trzeci otrzymaliśmy wyróżnienie od Fundacji ABC XXI. Przy GBP działa Młodzieżowy Klub Dyskusyjny skupiający czytelników w wieku od 10- 15 lat spotykających się raz na miesiąc i dyskutujących nad przeczytana książką.

          Pracowników bibliotek cieszy fakt, że dzięki pomocy Rady Gminy Jasło, a także Pana Stanisława Pankiewicza Wójta Gminy Jasło oraz pozyskanym środkom w ramach programu "Infrastruktura Bibliotek", "Program Rozwoju Bibliotek" udało nam się poprawić warunki lokalowe, wyposażenie bibliotek w nowe meble biblioteczne, jak również nowoczesny sprzęt komputerowy i audiowizualny. Zwiększył się również zakup nowości wydawniczych w naszych bibliotekach poprzez udział GBP w kolejnych dwóch programach: MKiDN "Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek" oraz Fundacji Ośrodka Karta  "Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej".

S. Ablewicz, GBP w Jaśle z/s w SzebniachCookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności