Powiatowy Dzień Matki w Trzcinicy

Dodano: 31.05.2011
A A A
Za serce pełne matczynej miłości - bukiet polnych kwiatów. Te słowa przyświecały uroczystym obchodom Powiatowego Święta Matki w Trzcinicy gmina Jasło.

„Mojej mamie świt otwierał oczy
I śpiew ptaków co był dla niej jedyną muzyką.
Znakiem krzyża rozkwitała każdym rankiem
Znakiem krzyża odchodziła w sen wieczorem…
(M. Gubała)

Za serce pełne matczynej miłości - bukiet polnych kwiatów. Te słowa przyświecały uroczystym obchodom Powiatowego Święta Matki w Trzcinicy gmina Jasło. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele p.w. św. Doroty w Trzcinicy. Dalsza część spotkania odbyła się w ZS w Trzcinicy, gdzie Maria Kozłecka - Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Kultury Ludowej Ziemi Jasielskie przywitała przybyłych gości i złożyła wszystkim matkom serdeczne życzenia: wielu lat w zdrowiu, szczęściu oraz otoczeniu troskliwych i życzliwych bliskich osób. Następnie prowadząca spotkanie odczytała list Pani Alicji Zając Senator Rzeczypospolitej Polskiej skierowany do Matek z powiatu jasielskiego.
Podczas uroczystej gali Roman Piłat – Prezes Regionalnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych oraz Irena Soboń - Przewodnicząca Regionalnej Rady KGW wręczyli Ordery „Serca Matkom Wsi” dla wieloletnich działaczek społecznych KGW w Trzcinicy: Heleny Jareckiej i Heleny Skuba.


Uczniowie ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Trzcinicy  przygotowali także program artystyczny, który zachwycił i poruszył wszystkich obecnych, a Barbara Rodak z kabaretu „I TO I OWO” wprowadziła w dobry nastrój.Podczas spotkania podsumowano również konkurs literacki pt. „Dzień Matki w powiecie jasielskim – wspomnienia literacko – plastyczne kobiet wiejskich”. Patronat nad konkursem objął Powiat Jasielski, który ufundował nagrody dla wyróżnionych poetów. Sześcioosobowa Komisja Konkursowa oceniała 16 utworów (wierszy i opowiadań literackich) nadesłanych na konkurs przez 8 uczestników. Nagrodzono i wyróżniono następujących twórców: Maria Gubała, Maria Tomasik, Jan Gałuszka, Zofia Macek, Maria Bielamowicz, Barbara Rodak, Bernadeta Samborska i Mieczysława Krzysiak.  Mamy ze łzami w oczach słuchały pięknej poezji twórców, której debiut odbył się w Dniu Święta Matki. Prezentację poetycką nagrodzono wielkimi brawami.


Po części artystycznej odbyło się także spotkanie autorskie z Iwoną Gomułką autorką książki pt. „Bajka o Kaczorku Nadymusku”, po którym uczestnicy zostali zaproszeni na przygotowany przez KGW poczęstunek składający się z proziaków szebieńskich, kawy zabielanej, rogali dębowieckich, sera kraszonego, smalcu i ogórków kwaszonych, jabłecznika i wielu wiejskich przysmaków. Była okazja do spotkania, rozmów, wspomnień, a panie Maria Kozłecka, Dorota Biel, Stanisława Ablewicz i Maria Gubała, które przygotowały obchody, usłyszały wiele ciepłych słów i zebrały od gości gratulacje za bardzo udane spotkanie.

Spotkanie odbyło się 26 maja 2011 roku w ZS w Trzcinicy, a wzięło w nim udział ponad 200 Matek członkiń Kół Gospodyń Wiejskich z gmin powiatu jasielskiego. Organizatorami byli: Stowarzyszenie Rozwoju Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej, Zespół Szkół w Trzcinicy, Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach i Filia GBP w Trzcinicy.

       Mojej matce

Bywają chwile wspomnień pełne,
wędrujące gdzieś po wertepach
i krążą, jak psia wierność niezmiennie.

Ciągle wędruje myśl samotna,
gdzie nieustannie czeka matka
w swoim zapracowaniu cicha.

Nurtem rzeki ubywają lata,
których nie można już nawrócić.
W sercu na stałe pozostaje matka
i myśli tej nie wolno porzucić.

Przed oczami duszy płyną kadry,
od lat dziecięcych ku starości.
Zawsze tutaj znajdziesz miejsce
Moja Matko, moja miłości.
                          (Zofia  Macek)

Stowarzyszenie Rozwoju Kultury Ludowej Ziemi JasielskiejCookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności