Rejestracja na widowisko o Karpackiej Troi od 6 czerwca

Dodano: 31.05.2011
A A A
Rejestracja na specjalnie widowisko plenerowe inaugurujące działalność skansenu archeologicznego w Trzcinicy rozpocznie się w poniedziałek 6 czerwca 2011 r. o godzinie 10.00.


Rejestracja na specjalnie widowisko plenerowe inaugurujące działalność skansenu archeologicznego w Trzcinicy rozpocznie się w poniedziałek 6 czerwca 2011 r. o godzinie 10.00. Przygotowania do niego cały czas trwają. Ich efekt zobaczyć będzie można już za niecały miesiąc.

Widowisko plenerowe pt. „Karpacka Troja – Dwa Oblicza”, którego premiera odbędzie się 24 czerwca 2011 r. o godz. 22.00 (wejście od 20.30) w ramach imprezy otwarcia skansenu w Trzcinicy, już od momentu pojawienia się pierwszych wzmianek o nim wzbudza ogromne zainteresowanie. Mimo informacji, że rejestracja na nie wciąż nie jest uruchomiona codziennie odbieranych jest przynajmniej kilkadziesiąt telefonów od osób chcących wziąć w nim udział. Jan Gancarski – dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie – już sam ten fakt uznaje za ogromny sukces, bowiem zapytania przychodzą z całej Polski, co świadczy o tym, że mimo iż Skansen powstał na obszarach peryferyjnych w stosunku do dużych ośrodków miejskich, to jednak pomysł zorganizowania wyjątkowego widowiska na otwarcie Karpackiej Troi okazał się być na tyle atrakcyjny, że zainteresowały się nim ogólnopolskie media, a za ich pośrednictwem ludzie z nawet najdalszych zakątków kraju. Dodaje także, że dotychczas zapytań było już na tyle dużo, że wejściówek na spektakl brakłoby na początku maja.

 
„Karpacka Troja – Dwa Oblicza” – widowisko plenerowe (rys. Ł. Szozda)

Widowisko, które przez muzealników porównywane jest do „Wielkiego Wybuchu” zorganizowanego z okazji otwarcia Centrum Nauki Kopernik w Warszawie ma być wyjątkową, nowoczesną opowieścią o przeszłości sięgającej nawet 4100 lat wstecz. Przy jego produkcji Muzeum Podkarpackie w Krośnie współpracuje ze Zdzisławem Cozacem – reżyserem filmu dokumentalnego o Trzcinicy, który w zeszłym roku zachwycił nie tylko  profesjonalistów z branży filmowej i środowisko archeologiczne, ale przede wszystkim widzów – oraz z firmą Megaton z Krosna, która odpowiedzialna jest za efekty świetlne, dźwiękowe i pirotechniczne podczas Widowiska.

 
Scena przemarszu grupy ludności kultury Otomani-Füzesabony
przez bramę prowadzącą do grodu
(fot. Muzeum Podkarpackie w Krośnie)

W trakcie spektaklu widzowie zobaczyć będą mogli m.in. inscenizacje najważniejszych wydarzeń z historii grodu w Trzcinicy (wśród których znajdować się będą unikatowe, dotychczas właściwie przez nikogo nie odgrywane sceny dotyczące wczesnej epoki brązu), pokazy świetlne, w tym narodziny i zagłada grodu oraz materiał filmowy, który w znacznej części będzie materiałem nowym, dokręconym specjalnie na potrzeby widowiska. Obejmuje on m.in. sceny budowy grodu z wczesnej epoki brązu i wczesnośredniowieczny obrzędu ciałopalenia.


 

Rekonstrukcja wczesnośredniowiecznego obrzędu ciałopalenia
(fot. Muzeum Podkarpackie w Krośnie)

Widowisko na żywo obejrzy jedynie ok. 800 osób. Wstęp na nie będzie bezpłatny pod warunkiem zarejestrowania się poprzez internet i otrzymania potwierdzenia rezerwacji. Rejestracja prowadzona będzie od 6 czerwca 2011 r. od godz. 10.00 poprzez oficjalną stronę imprezy otwarcia Karpackiej Troi, która znajduje się pod adresem www.karpackatroja.pl/festiwal
Sądząc po obecnym zainteresowaniu spektaklem wejściówek na niego może zabraknąć bardzo szybko, zwłaszcza, że z każdym dniem napływa coraz więcej zapytań.

Jan Gancarski przypomina także, że Widowisko stanowić będzie tylko jeden z elementów imprezy otwarcia Karpackiej Troi. W dniach 25-26 czerwca 2011 r. w Skansenie odbędzie się bowiem 1. edycja Karpackiego Festiwalu Archeologicznego Dwa Oblicza, podczas której turyści cofną się wstecz o 1000, 3500 a nawet 4100 lat. W imprezie weźmie udział ponad 200 odtwórców z całej Polski, którzy przez dwa dni prezentować będą przeróżne aspekty kultury materialnej i duchowej naszych przodków. Podczas Festiwalu nie obowiązywać będzie żaden limit miejsc i wszystkie osoby, które nabędą bilet będą mogły wziąć w nim udział i dotknąć przeszłości.

Szczegółowy program imprezy wraz z regulaminem, cenami biletów i informacjami dla turystów znaleźć można na stronie imprezy otwarcia pod adresem www.karpackatroja.pl/festiwal


 

Plakat promujący otwarcie Karpackiej Troi


O Karpackiej Troi

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja, stanowiący oddział Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, to nowoczesna placówka muzealna powstała w Trzcinicy k. Jasła. Odkryto tu jedną z najstarszych i najpotężniejszych w Polsce osad obronnych z początków epoki brązu liczącą ponad 4000 lat oraz monumentalne grodzisko wczesnośredniowieczne. Łączna liczba zabytków znalezionych w Trzcinicy przekracza 160 tys.!

Skansen Karpacka Troja zajmuje powierzchnię 8 ha. Na jej terenie znajduje się ponad 150 m zrekonstruowanych wałów obronnych, 18 zrekonstruowanych chat oraz 2 bramy prowadzące do grodu. Karpacka Troja oprócz wyjątkowej wędrówki w przeszłość oferuje także nowoczesność – w pawilonie wystawowym o powierzchni ponad 1800 m2 mieści się najwyższej klasy ekspozycja muzealna, komfortowa sala konferencyjna, multimedialna sala lekcyjna dla uczniów, przytulna „Salka Małego Odkrywcy” przeznaczona dla najmłodszych oraz zaplecze gastronomiczne.


Dawid IwaniecCookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności