Karpacka Troja już otwarta

Dodano: 29.06.2011
A A A
W Trzcinicy otwarto skansen archeologiczny. Wydarzeniu towarzyszyło plenerowe widowisko historyczne pokazujące życie mieszkańców sprzed kilkuset lat. W uroczystości otwarcia skansenu wzięły udział władze gminy na czele ze Stanisławem Pankiewiczem, wójtem gminy Jasło.


W Trzcinicy otwarto skansen archeologiczny. Wydarzeniu towarzyszyło plenerowe widowisko historyczne pokazujące życie mieszkańców sprzed kilkuset lat. W uroczystości otwarcia skansenu wzięły udział władze gminy na czele ze Stanisławem Pankiewiczem, wójtem gminy Jasło.
Karpacka Troja jest pierwszą w Polsce placówką muzealną i skansenem archeologicznym. Powstała w miejscu, w którym odkryto jeden z najstarszych w Polsce grodów obronnych sprzed około 4 tysięcy lat. W skansenie o powierzchni 8 hektarów zrekonstruowano domostwa z różnych okresów od epoki kamienia do średniowiecza.

- Karpacka Troja nie tylko stanowi jeden z najważniejszych zabytków archeologicznych w Polsce, ale przypomina, że Trzcinica w gminie Jasło była jednym z centrów cywilizacyjnych ówczesnej Europy – podkreślił w przemówieniu Stanisław Pankiewicz, wójt gminy Jasło.Ranga grodu oraz znalezionych w Trzcinicy ponad 160 tys. zabytków archeologiczny, w tym wielu o znaczeniu europejskim, sprawia, że miejsce to ma szansę stać się wyjątkową atrakcją turystyczną południowo-wschodniej części Polski. Otwarcie skansenu jest również okazją do zdynamizowania turystyki w gminie Jasło.

- Żeby temu dopomóc gmina Jasło nie tylko włączyła się w budowę skansenu archeologicznego, ale również chce stworzyć komfortowe warunki dla turystów oraz wspierając rozwój małej i średniej przedsiębiorczości – zapewnił wójt Pankiewicz.

W tym celu gmina Jasło przygotowała korzystne dla przyszłych przedsiębiorców zmiany w gminnym planie zagospodarowania przestrzennego. Ułatwieniem dla przedsiębiorców jest również skanalizowanie niemal całego obszaru gminy Jasło. Ponadto w przygotowywanych materiałach promocyjnych gmina chce reklamować nie tylko sam skansen, ale także bazę turystyczną i wypoczynkową działającą na terenie gminy.

Karpacka Troja niewątpliwie stanowi najważniejszą atrakcję turystyczną gminy Jasło i wpisuje się w jej charakter. Znajdują się tu bowiem cenne zabytki architektury, miejsca pamięci związane z wojnami i obiekty archeologiczne świadczące o prastarej i bogatej historii tej ziemi.Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności