Telefon z przeszłości

Dodano: 01.08.2011
A A A
Już niebawem najmłodsi goście Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy będą mogli wysłuchać specjalnej kolekcji bajek opowiadających o przeszłości trzcinickiego grodu. Powstały one w ramach projektu „Telefon z przeszłości” dofinansowanego przez Fundację BRE Banku.


Już niebawem najmłodsi goście Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy będą mogli wysłuchać specjalnej kolekcji bajek opowiadających o przeszłości trzcinickiego grodu. Powstały one w ramach projektu „Telefon z przeszłości” dofinansowanego przez Fundację BRE Banku.
 
Pomysł nagrania i udostępnienia bajek, które opowiadałyby o historii Karpackiej Troi narodził się na początku roku. Zakładał on nie tylko powstanie kolekcji kilku krótkich opowiadań, których język i fabuła dostosowane byłyby do wieku słuchaczy, ale także udostępnienie ich w formie „bajkowych telefonów”, czyli stylizowanych aparatów telefonicznych, w których mali turyści odsłuchiwać będą kolejne opowieści.
Realizacja projektu możliwa była dzięki dotacji otrzymanej od Fundacji BRE Banku. Jej wysokość wyniosła 9 tys. zł. Kolekcja bajek liczy 8 krótkich opowiadań powiązanych ze sobą osobą głównego bohatera – chłopca o imieniu Maciuś, który przenosi się w czasie i odkrywa kolejne tajemnice grodu w Trzcinicy. Autorem bajek jest Michał Malinowski - jeden z najsłynniejszych w Europie opowiadaczy historii, założyciel Muzeum Bajek, Baśni i Opowiadań mieszczącego się w podwarszawskim Konstancinie. Aparaty telefoniczny zostały natomiast przystosowane do swojej funkcji przez firmę Delta Tech Electronics z Jasła. Póki co na najmłodszych gości czekać będą 4 tego typu aparaty. Bajki dostępne będą także w formie nagrań odtwarzanych za pomocą sprzętu multimedialnego większym grupom słuchaczy. Niewykluczone, że w przyszłości kolekcja ta zostanie wydana w formie płyty cd i dostępna będzie do kupienia w sklepie na terenie Skansenu. Jan Gancarski – dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie – podkreśla, że realizacja projektu stanowić będzie kolejny ważny krok w „wychodzeniu” archeologii do szerokiego grona odbiorców – w tym przypadku do dzieci w wieku przedszkolnym, które dotychczas pozbawione były tak atrakcyjnego z ich punktu widzenia narzędzia edukacyjnego.   

Fragmentu jednej z bajek można wysłuchać za pośrednictwem oficjalnego kanału YouTube Karpackiej Troi. Znajduje się on pod tym adresem: https://www.youtube.com/watch?v=A4Wk6MCTfF4

Aparaty telefoniczne zainstalowane zostaną w Salce Małego Odkrywcy, która w chwili obecnej jest ostatecznie przygotowywana do przyjęcia pierwszych gości. Jest to pierwsza na Podkarpaciu sala edukacyjna dedykowana dzieciom w wieku przedszkolnym, powstała dzięki wsparciu Fundacji Orange i Jasielskiego Oddziału Karpackiej Spółki Gazownictwa. Oprócz bajkowych telefonów znajdować się
w niej będą m.in. repliki dawnych zabawek znanych z różnych okresów historycznych i z różnych kręgów kulturowych. W planach muzealników na najbliższą przyszłość znajduje się także wzbogacenie jej o dziecięce manekiny ubrane w stroje charakterystyczne dla epoki brązu i wczesnego średniowiecza.

 

„Telefon z przeszłości” (rys. Ł. Szozda)

W dni powszednie Salka dostępna będzie przede wszystkim dla grup zorganizowanych, zaś w weekendy dla turystów indywidualnych. Zostanie ona uruchomiona na początku września 2011 r. wraz z pozostałymi elementami oferty edukacyjnej Skansenu, w tym warsztatami i lekcjami muzealnymi.  

Więcej informacji o projekcie „Mały Odkrywca” znaleźć można na oficjalnej stronie internetowej Karpackiej Troi pod adresem www.karpackatroja.pl, w dziale „Działalność”.   O Karpackiej Troi

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja, stanowiący oddział Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, to nowoczesna placówka muzealna powstała w Trzcinicy k. Jasła. Odkryto tu jedną z najstarszych i najpotężniejszych w Polsce osad obronnych z początków epoki brązu liczącą ponad 4000 lat oraz monumentalne grodzisko wczesnośredniowieczne. Łączna liczba zabytków znalezionych w Trzcinicy przekracza 160 tys.!

Skansen Karpacka Troja zajmuje powierzchnię 8 ha. Na jej terenie znajduje się ponad 150 m zrekonstruowanych wałów obronnych, 18 zrekonstruowanych chat oraz 2 bramy prowadzące do grodu. Karpacka Troja oprócz wyjątkowej wędrówki w przeszłość oferuje także nowoczesność – w pawilonie wystawowym o powierzchni ponad 1800 m2 mieści się najwyższej klasy ekspozycja muzealna, komfortowa sala konferencyjna, multimedialna sala lekcyjna dla uczniów, przytulna „Salka Małego Odkrywcy” przeznaczona dla najmłodszych oraz zaplecze gastronomiczne.


Skansen Archeologiczny Karpacka Troja
Trzcinica 646
38-207 Przysieki
email: karpacka.troja@karpackatroja.pl
tel: +48 13 44 05040 (wew. 103)
www.karpackatroja.pl
www.karpackatroja.pl/festiwal
www.facebook.com/CarpathianTroy


Dawid Iwaniec
Skansen Archeologiczny Karpacka Troja
w Trzcinicy

                                                 


Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności