W Jaśle wino lało się strumieniami

Dodano: 29.08.2011
A A A
Stanisław Pankiewicz, wójt gminy Jasło wziął udział w uroczystościach winiarskich podczas VI Międzynarodowych Dni Wina organizowanych w Jaśle.


Stanisław Pankiewicz, wójt gminy Jasło wziął udział w uroczystościach winiarskich podczas VI Międzynarodowych Dni Wina organizowanych w Jaśle.

Dni Wina, największa impreza winiarska w Polsce już po raz szósty ściągnęła na Podkarpacie winiarzy z Polski, Słowacji, Czech, Węgier i Ukrainy. Przez dwa dni goście odwiedzający Jasło mogli degustować win z różnych stron świata, wśród nich win z terenu Podkarpacia, gdzie winiarstwo rozwija się najprężniej.


Prekursorem winiarstwa na Podkarpaciu jest Roman Myśliwiec. To dzięki jego uporowi i pasji została założona pierwsza plantacja winorośli. Dzięki pomocy Myśliwca, dziesięć lat temu założono pierwszych kilkanaście winnic, również na terenie gminy Jasło. Przełomowym dla winiarstwa był 2004 rok, gdy ruszył trzyletni projekt pilotażowy Podkarpackie Winnice, przygotowany merytorycznie przez Polski Instytut Winorośli i Wina a realizowany przez Związek Gmin Dorzecza Wisłoki przy finansowym wsparciu marszałka województwa podkarpackiego.

W ramach projektu odbywały się szkolenia dla winiarzy w tym wyjazdy studyjne do Austrii, Węgier i Niemiec. Uczestniczyło wtedy 160 osób. Później w kolejnym okresie, tj. 2006-2009, odbyły się kolejne szkolenia dla winiarzy z całego Podkarpacia. Przez okres sześciu lat przeszkolonych zostało 380 osób.

Dziś w okolicy Jasła istnieje kilkanaście winnic, a w miejscowości Trzcinica działa pierwsza w Polsce winiarska wioska, gdzie w ciągu jednego dnia można zwiedzić cztery winnice, a jak zapowiadają winiarze, w niedalekiej przyszłości będzie można tam wziąć udział w profesjonalnych degustacjach wina.

Tegoroczne Dni Wina trwały dwa dni, towarzyszyły im degustacja specjałów regionalnej kuchni, kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego, konkurs z nagrodami oraz prezentacje artystyczne.Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności