Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej

Dodano: 01.09.2011
A A A
Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej Ośrodka KARTA, działające przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach wzbogaciło się o bezcenne zbiory dotyczące malarstwa i wielkiej pasji artysty modelarstwa - Stanisława Żurada.

             Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej Ośrodka KARTA, działające przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach wzbogaciło się o bezcenne zbiory dotyczące malarstwa i wielkiej pasji artysty modelarstwa - Stanisława Żurada.

Modele samolotów, dyplomy, odznaczenia, proporczyki, dokumentację fotograficzną i prasową oraz rysunki przekazała na ręce dyrektora biblioteki,  córka artysty Hanna Małgorzata Żurad z Wrocławia. Zofia Macek  znana pisarka i znawca historii regionu jasielskiego przekazała również do archiwum dokumentację fotograficzną dotyczącą życia i twórczości artysty zgromadzoną z wystaw organizowanych w Polsce i okresu kiedy przebywał w Szebniach. Zgromadzone archiwalia dotyczą lat od 1936 – 1995 r .             Stanisław Żurad urodził się w Kowalewie woj. poznańskie w 1922 r. Dzieciństwo i młodość spędził na Polesiu. Zamiłowanie artystyczne rozwijał i kształtował w nim jego stryj. Był zafascynowany malarstwem Kossaka i Michałowskiego. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie uzyskując dyplom z malarstwa u profesor Hanny Rudzkiej – Cybis. Przez długie lata mieszkał i pracował we Wrocławiu jako nauczyciel wychowania plastycznego. Malował, wystawiał prace w kraju i poza granicami: USA, Francja, Hiszpania, Niemcy, Anglia i Brazylia. Zdobywał nagrody i wyróżnienia, zakładał modelarnie lotnicze. W malarstwie operuje klasycznymi technikami – olej, akwarela, pastel, węgiel i tusz. Z ulubionych tematów artysty to: koń, portret, pejzaż, portrety starych kościołów, które maluje w ciepłych tonacjach. Jest rejestratorem ginącego świata. Hobby artysty, to Modele latające – zdobył w Wicemistrzostwo i Mistrzostwo Świata w Anglia – Cranfield – 1958 r., oraz Austria – Wienner Neustad – 1973 r. Przez 28 lat był w kadrze narodowej modelarzy. Odznaczony wielokrotnie za wybitne osiągnięcia sportowe w tym tytuł Mistrza Sportu i odznaka Modelarstwa w 1977 r., Srebrny Medal GKKF za wybitne osiągnięcia sportowe, Srebrny Krzyż Zasługi, odznaka Budowniczego Wrocławia oraz Honorowy członek Model Airplane Club Balsa – Bugs w Detroit. Artysta od wielu lat mieszka w Niemczech.


            Zgromadzone archiwalia po opracowaniu cyfrowym będą udostępnione na stronie CATL Ośrodka KARTA GBP w Jaśle z/s w Szebniach pod adresem strony internetowej: https://szebnie.archiwa.org. Pod tym samym adresem można również od czerwca 2011 r. korzystać z zgromadzonych przez bibliotekarzy dokumentów archiwalnych dotyczących dziejów historycznych miejscowości gminy Jasło.

           Dyrektor GBP składa serdeczne podziękowania Hannie Małgorzacie Żurad i Zofii Macek za przekazanie bezcennych archiwaliów.

S. Ablewicz , GBP w Jaśle z/s w Szebniach
 


Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności
baner