„Jak myśl sprzed lat, jak wspomnień ślad, wraca dziś pamięć o tych, których nie ma…”

Dodano: 21.10.2011
A A A
W Zespole Szkół w Trzcinicy, jak co roku, odbyło się święto patrona, którym jest Jan Kanty.


W Zespole Szkół w Trzcinicy, jak co roku, odbyło się święto patrona, którym jest Jan Kanty.


Jan z Kęt to osoba wyjątkowa w dziejach ludzkości  - wielki uczony, nauczyciel a przede wszystkim światły człowiek, którego życie wypełnione było czynami miłosierdzia. Święty z Kęt jest wzorem dla młodzieży szkolnej, która w dobie szybkiego tempa życia, internetu nie zapomina o wartościach.W tym roku święto patrona połączone było ze wspomnieniem lokalnego bohatera - strzelca Kazimierza Mazurczaka, który na samotnym stanowisku rkm, 8 września 1939 r, zatrzymał na trzy godziny natarcie niemieckiej tyraliery I rzutu, mającej opanować most w Trzcinicy. Strzelec wykonał rozkaz i poniósł największą ofiarę, co jest dowodem jego wielkiego patriotyzmu. Na pamiątkę tamtych wydarzeń, w roku 2010, most na rzece Ropie w Trzcinicy  otrzymał jego imię.

Obaj bohaterowie pokazują jak ważna dla przyszłości jest przeszłość i są wzorcem dla młodzieży – patriotami dającymi przykład dla następnych pokoleń.Rodzina strzelca Mazurczaka z Siedliszcza przekazała szkole Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, który bohater otrzymał pośmiertnie 22 września 2010r.Uroczystości w czwartek, 20 października 2010r. rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym a przy grobie Kazimierza Mazurczaka i przed figurą patrona św. Jana Kantego zostały złożone kwiaty. Następnie w zespole szkół młodzież przedstawiła zebranym część artystyczną. Wśród zaproszonych gości przybyli A. Wydro – Podkarpacki Wicekurator Oświaty, S. Pankiewicz – Wójt Gminy Jasło, ks. S. Bałucki - Proboszcz Parafii w Trzcinicy, bratanek strzelca Mazurczaka - R. Mazurczak z rodziną, delegacja Zespołu Szkół w Siedliszczu, T. Gorgosz - Radny Powiatu Jasielskiego i S. Marszałek - Radny Gminy Jasło z miejscowości Trzcinica, nauczyciele emeryci, rodzice oraz młodzież szkolna.
Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności
baner