Nowe archiwalia dotyczące Zimnej Wody

Dodano: 29.11.2011
A A A
Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej Fundacji Ośrodka KARTA, działające przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach wzbogaciło się o kolejne nowe zbiory fotograficzne dotyczące dziejów historycznych wsi Zimna Woda

      Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej Fundacji Ośrodka KARTA, działające przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach wzbogaciło się o kolejne nowe zbiory fotograficzne dotyczące dziejów historycznych wsi Zimna Woda, gmina Jasło.

     Zimna Woda w najstarszych dokumentach  wymieniona jest przy nazwisku Klemensa i Abrahama z Zimnejwódki. Nazwa wsi jest topograficzna, wzięła bowiem początek od właściwości miejsca – stawów, rzeki i źródła wody o niepowtarzalnych walorach smakowych.  Dzieje Zimnej Wody sięgają XIII wieku, kiedy to wieś należała do kompleksu dóbr  tynieckich. W 1376 roku w kodeksie tynieckim miejscowość wspomniana jest jako własność szlachcica Klemensa Abrahama z Zimnowódki. W 1536 roku w Zimnej Wodzie był folwark, młyn i stawy.

    W 1885 roku wieś nabywa  Władysław Rieger. To w jego rękach wieś staje się jedną z piękniejszych i bogatszych miejscowości. Właściciel stawia budynki ekonomiczne, rozszerza przez wybudowanie piętra dom, a żona jego Kamila Riegerowa zakłada ogród kwiatowy, warzywnik, w którym hoduje kwiaty i krzewy sprowadzone z zagranicy. Posiada jeden z najpiękniejszych ogrodów różanych w okolicy.  Zakłada park, w którym sadzi rzadkie gatunki drzew i krzewów. Po wojnie w wyniku reformy rolnej folwark został rozparcelowany, a na terenie dworu powstała rozlewnia wód, która w latach osiemdziesiątych XX wieku została zamknięta. Park z zabytkowym drzewostanem istnieje do dziś i jest objęty ochroną.Fragment dworu w Zimnej Wodzie i powóz właściciela dworu z początku XX wieku

     Dokumenty fotograficzne  z fragmentem dworu oraz niezwykły powóz i inne archiwalia można oglądać na stronie CATL pod adresem : https://szebnie.archiwa.org.

     Dyrektor GBP i Fundacja Ośrodka Karta składają serdeczne podziękowania Zofii Siara za  udostępnienie bezcennych dokumentów archiwalnych.

Zespół CATL przy GBP w Jaśle z/s w SzebniachCookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności