PKN ORLEN wspiera OSP „Florian” w Żółkowie

Dodano: 02.12.2011
A A A
W dniu 28.11.2011 roku jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej „Florian” w Żółkowie, jako jedna z sześćdziesięciu w Polsce, otrzymała wsparcie finansowe od firmy PKN ORLEN.
 

W dniu 28.11.2011 roku jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej „Florian” w Żółkowie, jako jedna z sześćdziesięciu w Polsce, otrzymała wsparcie finansowe od firmy PKN ORLEN. Uroczyste wręczenie symbolicznych czeków przez członka Zarządu Marka Serafina, odbyło się w Płocku, a jednostkę OSP z Żółkowa reprezentowali: Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Grzegorz Kurowski oraz Naczelnik Tomasz Socha.
Nasza ochotnicza straż pożarna jest młodą jednostką, działającą na terenie miejscowości Żółków, powołaną przez mieszkańców w 2007 roku. Pomimo krótkiego okresu działalności możemy pochwalić się wieloma sukcesami w pozyskiwaniu sprzętu ratowniczego i środków finansowych na działalność statutową. W 2008 roku otrzymaliśmy od Szkoły Głównej Służby Pożarniczej PSP w Warszawie używane, ale będące w bardzo dobrym stanie umundurowanie bojowe, hełmy i obuwie strażackie. W 2010 roku Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Krośnie przekazał nam agregat prądotwórczy, przewód elektryczny oraz radiotelefon nasobny. Tego samego roku otrzymaliśmy od Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy motopompę pływającą. W roku bieżącym naszą działalność wspiera PKN ORLEN. Oczywiście wśród naszych dobroczyńców jest również Bank Spółdzielczy w Bieczu O/Jasło oraz firma Domicela. Głównym źródłem finansowania naszej społecznej działalności jest oczywiście Gmina Jasło, jednak ogrom potrzeb i ograniczone możliwości Gminy sprawiają, że zmuszeni jesteśmy szukać dodatkowych źródeł finansowania, sponsorów, darczyńców – powiedział Naczelnik Tomasz Socha.

    Ochotnicza Straż Pożarna „Florian” w Żółkowie liczy 27 członków, w tym 6 kobiet. Dziewięciu druhów ma uprawnienia do prowadzenia działań ratowniczych tzn. ukończyli kurs podstawowy dla strażaka ochotnika, posiadają odpowiednie badania lekarskie oraz posiadają indywidualne ubezpieczenie w razie wypadku. Jednostka dysponuje m.in. takim sprzętem ratowniczym jak: 2 motopompy szlamowe, motopompę pływającą, agregat prądotwórczy wraz z sprzętem oświetleniowym, węże pożarnicze, rozdzielacze, prądownice, radiotelefony nasobne, 6 kompletnych ubrań bojowych.

Między innymi strażacy z tej jednostki prowadzili działania ratownicze podczas ubiegłorocznej powodzi, polegające na wypompowaniu wody z zalanych piwnic kotłowni MOSiR w Jaśle, Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle oraz gospodarstw domowych na terenie Gminy Jasło.
Zarząd jednostki czyni szereg starań o pozyskanie lekkiego samochodu o masie do 3,5 tony i przystosowanie go do potrzeb OSP. Pieniądze uzyskane m.in. ze sprzedaży kalendarzy strażackich, darowizn i sponsorów przybliżają druhów do posiadania upragnionego wozu bojowego.

OSP ŻółkówCookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności