Literackie spotkania w Trzcinicy.

Dodano: 16.12.2011
A A A
Zofia Macek - dziejopisarka, autorka monografii wsi Szebnie, licznych prac historycznych, wierszy i bajek dla dzieci, uznany pedagog i społecznik, była gościem Zespołu Szkół w Trzcinicy, na spotkaniu zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Jaśle z/s w Szebniach i Filię GBP w Trzcinicy, w dniu 12 grudnia br.


   Zofia Macek - dziejopisarka,  autorka monografii wsi Szebnie,  licznych  prac historycznych, wierszy i bajek dla dzieci, uznany pedagog   i  społecznik, była gościem Zespołu Szkół w Trzcinicy, na spotkaniu zorganizowanym przez  Gminną Bibliotekę Publiczną w Jaśle  z/s w Szebniach i Filię GBP w Trzcinicy, w dniu 12 grudnia br. 
 
                                                                                                                                    Autorka od kilku lat intensywnie współpracuje z  biblioteką, czego znaczącym efektem są wydane w ostatnim czasie książki dla dzieci „W magicznym świecie pszcz󳔄Wesołe historie z pszczelego ula” oraz  praca biograficzna „Kapłan Niezłomny”.


    Dlaczego o  pszczołach właśnie, jak wygląda praca tych malutkich owadów i jak wiele znaczą  dla naszego środowiska, dowiedziały się dzieci z młodszych klas Szkoły Podstawowej, w czasie pierwszej części spotkania.  Nie zabrakło też głośnego czytania wierszy autorki, a całość dopełniła ożywiona dyskusja o pszczółkach, miodku i  pracy w pasiece.

    Druga część  spotkania  skierowana była do uczniów klasy VI  Szkoły Podstawowej i  klas 13 Gimnazjum.  Autorka opowiedziała o swojej pasji i o tym, jak kształtowała się jej świadomość historyczna. Większą część jej wypowiedzi stanowiła książka „Kapłan Niezłomny” czyli biografia  ks. Józefa Opioły, który podczas II wojny światowej wykazał heroiczną postawę, ratując życie wielu więźniom obozu zagłady w Szebniach.
 
   Dodatkową  ciekawostką była, opowiedziana przez gościa, geneza wiersza Wisławy Szymborskiej „Obóz głodowy pod Jasłem”
     
    Bardzo ciekawe opowieści i relacje z wydarzeń wojennych, także tych, które miały miejsce w Trzcinicy, spotkały się z niezwykłym zainteresowaniem młodych słuchaczy, a nastrój i emocjonalny charakter spotkania na pewno pozostał w ich sercach na długie godziny.
   
    Dyrektor GBP składa serdecznie podziękowania Zofii Macek za kolejną, wspaniałą lekcję historii i regionalizmu oraz  Zespołowi Szkół w Trzcinicy, za pomoc w realizacji spotkania.Agnieszka Jeleń Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności