KIEDY MYŚLĘ OJCZYZNA…

Dodano: 21.11.2012
A A A
W dniach 9 listopada w Zespole Szkół w Szebniach i 11 listopada 2012 r. w Kościele Parafialnym w Szebniach odbyły się uroczystości upamiętniające obchody 94. rocznicy Dnia Niepodległości. Losy polskiego narodu w jego 123-letnich zmaganiach o niepodległość zostały wymownie ukazane w bogatym programie artystycznym.
 
W dniach 9 listopada w Zespole Szkół w Szebniach i 11 listopada 2012 r. w Kościele Parafialnym w Szebniach odbyły się uroczystości upamiętniające obchody 94. rocznicy Dnia Niepodległości. Losy polskiego narodu w jego 123-letnich zmaganiach o niepodległość zostały wymownie ukazane w bogatym programie artystycznym.

Kolejne karty historii walki narodowo-wyzwoleńczej narodu polskiego odsłonili zebranym narratorzy Kamila Pikuła oraz Adam Bachta z kl. III gimnazjum. Ukazywały one wydarzenia począwszy od rozbiorów i ostatecznej utraty niepodległości w 1795, poprzez krwawe  walki w powstaniach narodowych. Wydarzenia te przepełniły nasz naród smutkiem  i wielkim żalem za Ojczyzną, która stopniowo znikała z mapy Europy, rozdzielana przez zaborców.

W obrazowy sposób podział ziem polskich pokazali nam współcześnie żyjącym - uczniowie, którzy wcielili się w role carycy Katarzyny i zaborców. To oni  odświeżyli te bolesne  dla nas karty historii, a zarazem triumf naszych sąsiadów. Rany, jakie zadano naszej Ojczyźnie, symbolicznie odzwierciedlały krzyże, na których przytwierdzono daty przedstawiające najważniejsze wydarzenia z historii tego okresu. Zostały one wyeksponowane przez dziewczęta ubrane w czerni, a następnie wkomponowane w tło scenografii. Jednak nasz naród się nie poddał, kolejne zrywy świadczyły o tym, że Polacy dążyli do odzyskania niepodległości. Wyrazem tego było  powstanie Legionów Polskich na obczyźnie i ostatecznie odzyskanie przez nasz kraj niepodległości w 1918 r.

W patriotyczny nastrój wprowadziły widownię solistki Oliwia Hap, Karina Lubaś i Aleksandra Nowak, wykonując wzruszające interpretacje pieśni pt. „Miejcie nadzieję”, „Biały krzyż”, „Taki kraj”, „Ojczyzna,” i „Kwiaty polskie” oraz uczniowie Szymon Blezień i Aleksandra Nowak w duecie z piosenką „Bywaj dziewczę zdrowe.” Występom solistów towarzyszył chór, który zaśpiewał tak znane wszystkim pieśni jak: „Legiony”, „Piechota” czy „Rozszumiały się wierzby”. Liczne wiersze oraz scenki słowno-muzyczne pozwoliły na przybliżenie odbiorcy trudów tamtych czasów oraz ogromu poświęcenia narodu polskiego w drodze do wolności. Nie zabrakło również akcentu harcerskiego: harcerze z XV Drużyny Harcerskiej w Szebniach odśpiewali pieśń – „Płonie ognisko”, a w scence przy ognisku wysłuchali odezwy Józefa Piłsudskiego skierowanej do harcerzy.

Ukoronowaniem programu był występ uczniów kl. V z tańcem „Krakowiak”, który adekwatnie podkreślił radosny charakter naszego narodowego święta. Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Szebniach, jak również publiczność zgromadzona w kościele wynagrodzili młodych artystów gromkimi brawami za tak niezwykłą i podniosłą lekcję historii. 


Program muzyczno-liryczny został przygotowany przez panie Wiolettę Zygmunt, Mariolę Bożek i Ewę Król-Lubas, natomiast piękne dekoracje wykonała pani Teresa Warzecha wraz z uczniami. Wyrazy wdzięczności należą się również panu Leszkowi Śliwie za udostępnienie mundurów żołnierskich oraz księdzu katechecie Łukaszowi Nowosielskiemu za przygotowanie techniczne programu artystycznego w kościele.


E. Król-Lubas, M. Bożek

 
Fotorelacja:
 
 


Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności