Uroczysty apel poświecony Januszowi Korczakowi

Dodano: 04.01.2013
A A A
Dnia 20 grudnia br. w Zespole Szkół w Osobnicy odbyła się uroczystość poświęcona Januszowi Korczakowi, pedagogowi, lekarzowi i pisarzowi, który, pozostając do końca swego życia wierny dzieciom, wychowankom domów sierot, wpisał się w najpiękniejszą z kart historii.

Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat
Janusz Korczak
 
    Dnia 20 grudnia br. w Zespole Szkół w Osobnicy odbyła się uroczystość poświęcona Januszowi Korczakowi, pedagogowi, lekarzowi i  pisarzowi, który, pozostając do końca swego życia wierny dzieciom, wychowankom domów sierot, wpisał się w najpiękniejszą z kart historii.
 
Idea naszego spotkania, które zaszczycili swoją obecnością pani Zofia Lazar, Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Jasło, pan Jerzy Przybyła, Sołtys wsi Osobnica oraz Rodzice uczniów na czele z  panią Zofią Gawron, Przewodniczącą Rady Rodziców przy ZS w Osobnicy,  związana była z faktem, że bieżący rok został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Janusza Korczaka, a naszym celem stało się zapoznanie dzieci i młodzieży  z jego działalnością, pracą i twórczością oraz ukazanie wielkiej miłości Dobrego Doktora do dzieci i  jego walki o prawa dla najmłodszych. Na wstępie podkreślono, że Rok Korczaka dobiega końca, jednak ponadczasowość wartości, o których przeszło kilkadziesiąt lat temu mówił niezwykły człowiek, prekursor praw dziecka, obliguje nas do zachowania we wdzięcznej pamięci tego, który, odrzucając możliwość ocalenia swojego życia, poszedł – przeszło 70 lat temu - ze swymi podopiecznymi w ich ostatnią drogę.... do komory śmierci w Treblince.
 


Na początku obejrzano wystąpienie pierwszej damy polskiej sceny politycznej pani Prezydentowej, Anny Komorowskiej, która swoim styczniowym przemówieniem zainaugurowała Rok Janusza Korczaka. W dalszej kolejności przedstawiony został pokaz slajdów ilustrujących życie i działalność bohatera grudniowego spotkania. Chcąc przybliżyć zgromadzonym twórczość Korczaka, autora między innymi Króla Maciusia Pierwszego czy Kajtusia Czarodzieja, młodzi aktorzy, czyli uczniowie szkoły podstawowej, dali mistrzowski pokaz gry podczas przedstawienia teatralnego Sen ucznia, opracowanego na motywach powieści Janusza Korczaka Król Maciuś Pierwszy. Nie sposób nie wyróżnić w tym miejscu ucznia klasy II Wojtka Knapika, który po królewsku odegrał rolę Maciusia Pierwszego oraz   ucznia klasy III gimnazjum Aureliusza Ulaszka, operatora imprezy i twórcy ścieżki dźwiękowej przygotowanej specjalnie na potrzeby przedstawienia. Niewątpliwym walorem, nadającym koloryt i ożywiającym spektakl, były piosenki, wykonane przez Oliwię Dybaś, Natalię Gliwę i Krystiana Bąka, których przygotował pan Grzegorz Łącki, oraz niezwykła scenografia autorstwa pani Barbary Rzońcy i pani Justyny Lenar.
 


Zgodnie z przesłaniem spektaklu i ideałami Korczaka, przedstawienie zakończono  prezentacją Marzenia się spełniają, a pani dyrektor Lidia Dubiel - w bardzo sugestywny sposób zacytowała Korczaka – mówiąc: Dzieci! Dumne miejcie zamiary! Górne miejcie marzenia i dążcie do sławy. Coś z tego zawsze się stanie!
 


Podsumowując całoroczne działania związane z Rokiem Korczaka, ogłoszono również wyniki konkursów poświęconych Dobremu Doktorowi. Laureaci konkursu wiedzy o Januszu Korczaku oraz konkursu plastycznego odebrali – pośród gromkich braw - nagrody z rąk organizatorów, pani Danuty Ryznar i pani Ewy Więcek.
 

Uroczystość – opracowana i wyreżyserowana przez panią Beatę Majsterkiewicz i panią Edytę Barę – uwieczniona została na zdjęciach i nagrana przez pana Zbigniewa Knapika, za co serdecznie dziękujemy. Jednak - bez cienia wątpliwości - najcenniejszy i  najważniejszy jest fakt, że w naszej szkole są cudowne dzieci. Nasi uczniowie mają w sobie nie tylko wielki potencjał twórczy, ale i dużo szczerych chęci do działania. Dziękujemy Wam Kochani! Bez Was nie byłoby ani przedstawienia, ani szkoły. Jesteście najważniejsi!
 
ZS Osobnica

    
 


Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności
baner