Tolek Banan w naszej szkole

Dodano: 11.02.2013
A A A
31 stycznia 2013r. uczniowie Zespołu Szkół w Osobnicy wzięli udział w nowatorskim projekcie pt. „Internetowy Teatr dla szkół”
 
„Internetowy Teatr dla szkół” to nowatorski projekt, który powstał z inicjatywy Telewizji Polskiej. Celem przedsięwzięcia jest stworzenie uczniom szerszego dostępu do wydarzeń kulturowych, a ponadto zwrócenie uwagi młodego społeczeństwa na prawdziwa sztukę. Okazuje się, że dzięki dostępowi do nowoczesnej technologii, młodzież może bardzo dużo zyskać.
 


31 stycznia 2013r. uczniowie Zespołu Szkół w Osobnicy wzięli udział w powyższym projekcie. Podziękowania należą się panu kuratorowi Antoniemu Wydro, który aktywnie wspiera rozwój naszej szkoły i to właśnie dzięki jego staraniom zostaliśmy zaproszeni do uczestnictwa w nowatorskim przedsięwzięciu.
 


Uczniowie Zespołu Szkół w Osobnicy ze zniecierpliwieniem oczekiwali rozpoczęcia transmisji z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Podobnie jak ich rówieśnicy z różnych zakątków Polski już o godzinie 10.00 z zainteresowaniem śledzili losy bohaterów spektaklu „Stawiam na Tolka Banana”. Transmitowane przedstawienie było oparte na powieści  Adama Bahdaja pt. „Stawiam na Tolka Banana” oraz serialu Stanisława Jędryki o tym samym tytule.
 


Spektakl, który mogli obejrzeć uczniowie naszej szkoły, został wyreżyserowany przez Piotra Ratajczaka. Bez wątpienia trafił do wymagającej widowni, a co więcej zapewnił świetną rozrywkę i udowodnił młodzieży, że teatr i sztuka nie są skierowane tylko i wyłącznie do dorosłych.
 


Ze szkolnej sali „przenosimy się” na blokowiska, tu poznajemy grupę przyjaciół  - zagubionych nastolatków, niemogących znaleźć sobie miejsca w społeczeństwie, przez co odrzuconych i wykluczonych przez otoczenie. Wkrótce do grupy dołącza Julek- świetnie zapowiadający się chłopak z dobrego domu, który stopniowo wchodzi w brutalny świat „ulicy”. Cała grupa zafascynowana jest postacią tajemniczego Tolka Banana – uważają go za wzór męstwa, heroizmu oraz niezależności. Ponadto podziwiają jego sposób życia, które jest bardzo ekscytujące i pełne wrażeń. Nasz tytułowy bohater okazuje się … hakerem. Akcję dynamizują i uatrakcyjniają muzyka, dopracowana sceneria oraz ruch sceniczny.
 


Spektakl Ratajczaka porusza kwestię „trudnej młodzieży”. Temat ten jest ponadczasowy i odnosi się również do czasów współczesnych.

Z zapartym tchem śledziliśmy przygody zbuntowanych nastolatków, którzy mimo przeciwności losu, za wszelką cenę pragną znaleźć sens swojego życia, pomysł na siebie oraz swoje miejsca na ziemi. Widzom tego spektaklu ta problematyka jest bardzo bliska.  W tych zagubionych nastoletnich dzieciach możemy zobaczyć odbicie trosk i zmartwień, lęków, tęsknot, niespełnionych marzeń nas wszystkich.

Dla osobnickiej młodzieży transmisja spektaklu okazała się wspaniałą lekcją życia, lekcją prawdziwej przyjaźni.

W imieniu wszystkich uczniów dziękujemy panu kuratorowi oraz dyrekcji ZS. Mamy nadzieję, że jeszcze będziemy mieć okazję uczestniczyć w tak niecodziennych przedsięwzięciach. Cieszymy się, że szkoła pozwala nam rozwijać nasze zainteresowania i pasje oraz dba o nasze prawidłowe wychowanie. 
 
Anna Turek
Uczennica kl. III A
 


Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności
baner