Dzień Kobiet w Żółkowie

Dodano: 18.03.2013
A A A
W sobotę, 9 marca ponad 50 pań z Żółkowa świętowało Dzień Kobiet.


 Święto Kobiet zostało ustanowione jako wyraz szacunku dla pracownic fabryki tekstylnej, które 8marca 1908 r. w Nowym Jorku rozpoczęły strajk, walcząc o równouprawnienie, prawa wyborcze i lepsze warunki pracy. 6 lat później, w 1914 po raz pierwszy w Europie Dzień Kobiet był świętowany jednocześnie w 6 krajach: Austrii, Danii, Niemczech, Holandii, Rosji i Szwajcarii.
W Polsce Dzień Kobiet zaczęto obchodzić dopiero po II wojnie światowej. W tym dniu mężczyźni wręczali paniom upominki. W okresie PRL-u było to obowiązkowe święto, w którym kobiety otrzymywały goździki i rajstopy które w tamtych czasach były towarem luksusowym. 8 marca był świętem państwowym do 1993r. Stracił ten status przez jedyną kobietę premier w Polsce - Hannę Suchocką.


     Dzisiaj Dzień Kobiet stanowi miłą tradycję i wyraz szacunku dla kobiet.


'8 marca - to jedyny dzień w roku kiedy kobiety są ważniejsze od mężczyzn' - i właśnie dlatego panie z Żółkowa postanowiły uczcić ten dzień w swoim towarzystwie przy kawie i dobrym ciasteczku.


W sobotę, 9 marca ponad 50 pań zostało przywitanych przez p.sołtysa Z. Czarneckiego. Dzieci uczęszczające na zajęcia świetlicowe przygotowały część artystyczną, z którą wystąpiły przed wzruszonymi mieszkankami Żółkowa. Oprawę muzyczną imprezy zapewnił p.Szczecina - emerytowany nauczyciel szkoły muzycznej. Piękne standardy muzyki rozrywkowe wykonane na skrzypcach przez p.Szczecinę umilały wspólne spotkanie. Smaczny poczęstunek zapewniły jak zwykle niezastąpione gospodynie z KGW Żółków. Panie wracały do domów  rozpromienione i prosiły by nie zapominać na przyszłość o tym miłym dniu.Wszystkim, którzy przyczynili się zaangażowaniem i pomocą do zorganizowania Dnia Kobiet w Żółkowie - serdecznie dziękuję.

J.Pawluś 


Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności