Idzie wiosna, słonko świeci!

Dodano: 26.03.2013
A A A
W pierwszy dzień wiosny Gminną Bibliotekę Publiczną w Jaśle z/s w Szebniach odwiedziły dzieci z Ochronki. W czytelni na małych gości czekały: śnieżnobiała Pani Zima oraz Zofia Macek, pisarka i autorka książek dla najmłodszych „W magicznym świecie pszczół” i „Wesołe historie z pszczelego ula”.

W pierwszy dzień wiosny Gminną Bibliotekę Publiczną w Jaśle z/s w Szebniach odwiedziły dzieci z Ochronki. W  czytelni na małych gości czekały: śnieżnobiała Pani Zima oraz Zofia Macek, pisarka i autorka książek dla najmłodszych „W magicznym świecie pszczół” i „Wesołe historie z pszczelego ula”.


- Pierwszy Dzień Wiosny od wieków uznawany jest bowiem za magiczny - opowiadała Pani Zima - przypisuje mu się niezwykłe właściwości. Kończy się panowanie mroźnej Zimy, która ustępuje miejsca budzącej się do życia Wiośnie. Niesie to ze sobą nowe nadzieje - na rozwój, szczęście i powodzenie.


Zaczęła się wiosna. I choć nie do końca może to odpowiadać temu co widzimy za oknem, jednak w przyrodzie pojawiają się już pierwsze oznaki budzenia się do życia roślin, zakwitły przebiśniegi, widać już pączki krokusów, obudziły się niedźwiedzie, przyleciały szpaki, a nawet już pierwsze bociany rozgościły się w gniazdach.
Wśród opowieści Pani Zimy nie zabrakło zagadek, rymowanek o pierwszych kwiatach oraz wiosennych wierszy.Na zakończenie spotkania dzieci z opiekującymi się nimi Siostrami zaśpiewały wiosenne piosenki zwiastujące zbliżające się Święta Wielkanocne i czas odrodzenia w przyrodzie wszelkich zwierząt, zarówno tych dużych i jak tych małych.

Na tę okazję nasza pisarka, która pięknie opowiadała małym gościom o pszczołach napisała specjalny wiersz z dedykacją.

Idzie wiosna słonko świeci
Bardzo się weselą dzieci
I w Ochronce świeci słońce,
Ptaszek śpiewa na gałązce,
Już szpaczki przyleciały,
Daleką drogę pokonały.
Śnieżynka się wychyliła
I za wiosną popatrzyła.
Lecz zimne wiatry zawiały,
Białego puchu nasypały.
Dzieci się zasmuciły,
i na chmury popatrzyły.
Dmuchaj, chuchaj ciepły wietrze,
Rozpędź śnieżne chmury wreszcie.
Wyjść już chcemy na podwórko
Zagrać w piłkę, tańczyć w kółko.
Słońce z góry uśmiech dało,
Ogrzać ziemię obiecało
Dziś nasz nastrój jest radosny,
Bo jest pierwszy dzień wiosny.
                                                               (Wiosna- Z. Macek)

Spotkanie odbyło się 21 marca br. w szebieńskiej bibliotece.

GBP w Jaśle z/s w SzebniachCookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności
baner