Początki szkolnictwa w Niepli – nowe zbiory w CATL

Dodano: 01.07.2013
A A A
Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej działające przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach wzbogaciło się o kolejne dokumenty archiwalne dotyczące szkoły podstawowej i wsi Niepla, gmina Jasło.

Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej działające przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach wzbogaciło się o kolejne dokumenty archiwalne dotyczące szkoły podstawowej i wsi Niepla, gmina Jasło. Zbiory dotyczące Józefa Szymczyka – nauczyciela i kierownika szkoły w Niepli w latach 1906 – 1938 przekazała naszemu archiwum wnuczka – Krystyna Szymczyk z Jasła.


        Józef Szymczyk- 1930

Józef Szymczyk (1877-1957) był bardzo zaangażowany w działalność społeczną na rzecz wsi Niepla, prowadził liczne zajęcia pozalekcyjne dla młodzieży. Organizował występy teatralne z udziałem młodzieży, uczył młode pokolenie patriotyzmu oraz  jak kulturalnie i pożytecznie spędzać wolny czas. Był też jednym z pomysłodawców budowy pomnika w Niepli, poświęconego walczącym i poległym w I wojnie światowej, oraz tym którzy przyczynili się do odbudowy Ojczyzny. Józef Szymczyk był również współzałożycielem Ochotniczej Straży Pożarnej w Niepli w roku 1908 i przez trzydzieści lat był jej prezesem. Ten niezwykły człowiek posiadał również talent malarski, stworzył kilka obrazów oraz rysunków dokumentujących życie społeczności lokalnej.Józef Szymczyk- archiwalia

W latach 1941-1945 szkołą w Niepli kierowała Helena Kusińska, córka Józefa Szymczyka. Wysiedlona z Pomorskiego wraz z dziećmi, po zamordowaniu jej męża przez Niemców, na czas wojny zamieszkała w Niepli. Podczas wojny prowadziła tajne nauczanie, przekazując młodzieży wiedzę z zakresu, historii, literatury i geografii.
 

        Patent
Pozyskane archiwalia znajdują się w Cyfrowym Archiwum Tradycji Lokalnej Fundacji Ośrodka KARTA przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach lub na stronie archiwum  pod adresem: https://szebnie.archiwa.org.Targowica Jasielska - 1898r.- Józef Szymczyk


Świadectwo

Wszystkie zgromadzone dokumenty i obrazy będzie  można  zobaczyć podczas wrześniowej wystawy organizowanej w czytelni GBP.

Zespół CATL przy GBP w Jaśle z/s w SzebniachCookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności