Pożyteczne wakacje 2013 w Żółkowie

Dodano: 07.08.2013
A A A
Koło Gospodyń Wiejskich w Żółkowie we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Świetlicą w tejże miejscowości wzięły udział w projekcie 'POKAŻ, CO MASZ NA STRYCHU - WYSTAWA STAROCI" .
Od kilku lat Fundacja Wspomagania Wsi ogłasza konkurs dla organizacji zrzeszonych na wsi pt 'POŻYTECZNE WAKACJE'. W tym roku Koło Gospodyń Wiejskich w Żółkowie we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Świetlicą w tejże miejscowości wystąpiły z projektem do w/w Fundacji. Tytuł tegorocznych wakacji brzmiał 'POKAŻ, CO MASZ NA STRYCHU-WYSTAWA STAROCI" .

Wniosków do Fundacji wpłynęło 614, nasz uplasował się na 17 miejscu. Celem akcji było odnalezienie starych przedmiotów codziennego użytku, które zapomniane leżały w komórkach, piwnicach i strychach. Od 15 do 26 lipca dzieci z Żółkowa oraz zaproszeni przez KGW młodzi sąsiedzi z Łask i Niegłowic, którzy nie wyjechali na wakacje mieli szanse na kreatywne spędzenie dwóch  tygodni. Wcześniej młodzi uczestnicy mieli za zadanie przeprowadzić wywiad wśród rodziny, sąsiadów i znajomych w celu pozyskania  ciekawych przedmiotów, które później odnowili, bądź wyczyścili i przygotowali do wystawy przewidzianej  na ostatni dzień projektu.

Oprócz tego, każdego dnia na dzieci czekało wiele ciekawych zajęć. Atrakcją cieszyło się spotkanie z funkcjonariuszami Straży Granicznej z Sanoka - którzy opowiadali o swej pracy oraz o sprzęcie niezbędnym do jej wykonywania.

Gościliśmy również policjanta z Wydziału Ruchu Drogowego, który przypomniał  o bezpiecznym zachowaniu podczas wakacji na drodze, nad wodą i w domu. Frajdą był 'pijany rower', którym dzieci usiłowały się przejechać. Był on tak skonstruowany aby ukazać realny stan jazdy po spożyciu alkoholu oraz jakie  niebezpieczeństwo stwarza dla użytkowników ruchu drogowego.

Pani dietetyk przypomniała zasady zdrowego odżywiania się. Własnoręcznie zrobione przez uczestników zdrowe, kolorowe i pożywne kanapki znikały jak kamfora. Każdego dnia powstawała kartka do pamiętnika. Dzieci opisywały, bądź malowały obrazki dokumentując tym samym ciekawe wydarzenia poszczególnych dni. Ostatniego dnia powstały piękne pamiątki ozdobione metodą scrabookingu dokumentujące nasze spotkania.

Codziennie odbywały się różne zajęcia plastyczne oraz gry i zabawy na świeżym powietrzu. Zajęcia z instruktorem Zumby wprawiły dzieciaki w taneczny nastrój.  Powstała makaronowa biżuteria, zakładki do książek metodą pergamano. Zdobiliśmy przedmioty sposobem decupage oraz tworzyliśmy plastelinowe obrazki na papierowych talerzykach. Wspaniałą frajdą dla dzieciaków był wyjazd do kina do Krosna na film pt.' Uniwersytet potworny', wizyta w McDonalds oraz zwiedzanie ruin zamku w Odrzykoniu.

Starsi uczestnicy przygotowali dla wycieczkowiczów inscenizację odrzykońskiej legendy 'O karlicy Kasi',  której duch podobno wędruje po ruinach zamczyska. Piekliśmy także chleb i biszkoptowe babeczki. Każdego dnia czekał na uczestników smaczny i pożywny podwieczorek przygotowany przez panie z KGW oraz pomocne mamy. 

Pogoda była dla nas łaskawa, więc codziennie bawiliśmy się na świeżym powietrzu. Jeden dzień poświęciliśmy na zebranie naszych eksponatów. Wyruszyliśmy więc na spotkanie przeszłości. Artefaktów było tak wiele, że niektóre trzeba było przywieźć samochodem. Później pod czujnym i fachowym okiem panów Zbigniewa i Krzysztofa - miejscowych stolarzy, dokonywaliśmy renowacji i czyszczenia wspomnianych przedmiotów. Ostatniego dnia powstała wspaniała wystawa staroci,którą otworzył zaproszony przez organizatorów sołtys wsi. Wcześniej został też wykonany przez młodzież pomysłowy plakat promujący wystawę i projekt. Dzieci z zaciekawieniem oglądały przedmioty, które czasem nawet my dorośli nie potrafiliśmy nazwać. Każdy z nich to nasza przeszłość, dlatego uczmy szanować młode pokolenie historii, która jest częścią każdego narodu. Nie wstydźmy się naszych wiejskich korzeni i nie wyrzucajmy tych wspaniałych przedmiotów, bo każdy z nich mógłby opowiedzieć o sobie niezwykłą historię.

Na zakończenie projektu wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodkie upominki. A markotne minki mówiły - szkoda, że to już ostatni dzień naszych spotkań, bo wszyscy uczestnicy  bardzo się polubili.

W wakacyjnych  spotkaniach codziennie brało udział ok. 40 osób. Wszystko wspaniale się udało dzięki nieocenionej pomocy koleżanek ze świetlic, które poprowadziły niektóre zajęcia plastyczne, instruktorkom z Łask i Niegłowic, wolontariuszkom Beatce i Marzence, panom stolarzom udzielających fachowych i cierpliwych porad  oraz paniom z KGW i mamom, które przygotowywały podwieczorki dla uczestników. Dziękujemy także mieszkańcom za udostępnienie eksponatów, bez których nie byłoby wystawy. Jeszcze raz wszystkim serdecznie DZIĘKUJĘ.

ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ STAROCI W DNIACH 29.07-02.08 W GODZ. OD 16.00-20.00 W BUDYNKU REKREACYJNO - SPORTOWYM W ŻÓŁKOWIE. 

J.Pawluś

Fotorelacja:


Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności
baner