Jasielski Produkt Lokalny 2013

Dodano: 02.09.2013
A A A
Okółka jasielska, zaciórka z banią oraz poezja ludowa Michaliny Kurowskiej poetki ludowej z Żółkowa wśród produktów lokalnych 2013 zgłoszonych z gminy Jasło. Uroczyste wręczenie zaświadczeń przez Andrzeja Czarneckiego Burmistrza Miasta Jasła odbyło się 01.09.2013 r. w obiekcie Muzeum Regionalnego w Jaśle „Apteka Łukasiewicza”.


Okółka jasielska, zaciórka z banią oraz poezja ludowa Michaliny Kurowskiej poetki ludowej z Żółkowa wśród produktów lokalnych 2013 zgłoszonych z gminy Jasło. Uroczyste wręczenie zaświadczeń przez Andrzeja Czarneckiego Burmistrza Miasta Jasła odbyło się 01.09.2013 r. w obiekcie Muzeum Regionalnego w Jaśle „Apteka Łukasiewicza”.

Wśród nadesłanych zgłoszeń wyłoniono tylko kilkanaście najbardziej charakterystycznych produktów jasielskich.

W kategorii Produkt żywnościowy znalazły się: jasielskie wino, nalewka wiśniowa, orzechówka jasielska, bułka zwykła „wodna”, kiełbasa dębowiecka.

W kategorii Potrawy: zaciórka z banią (dynia) zgłoszona przez Stanisława Marszałka ze Stowarzyszenia Kultury Ludowej w Trzcinicy, pierogi z kaszą gryczaną, pierogi pszenno-razowe z kapustą, placek z jabłkami, placki kapuściane „Szandorki” oraz żur lisowski.

Kategoria Rękodzieło i rzemiosło: ceramiczna pamiątka z Beskidu Niskiego, haft krzyżykowy stosowany do zdobienia strojów ludowych, obrusów i makatek oraz koronka klockowa. W kategorii Inne usługi: najbardziej charakterystycznym produktem została  uznana enoturystyka czyli zwiedzanie winnic Podkarpacia.

Kategoria Produkty niematerialne, artystyczne: Okółka jasielska – tradycyjny obrzęd ludowych przyśpiewek z terenu powiatu jasielskiego i tańca zgłoszony przez Stanisława Marszałka z Kapeli Ludowej Trzcinicoki.Poezja ludowa – utwory poetyckie lokalnych twórców ludowych Marii Tomasik oraz śp. Michaliny Kurowskiej - utwór poetycki „Nasz stary zwyczaj”. Produkt zgłoszony przez  Stanisławę Ablewicz dyr. Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaśle z./s w Szebniach oraz poezja ludowa Marii Tomasik z Sądkowej gmina Tarnowiec zgłoszona przez autorkę.


GBP w Jaśle z/s w SzebniachCookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności
baner