Zdrowy piątek w Żółkowie

Dodano: 08.10.2013
A A A
W piątek, 4 października, w budynku rekreacyjno-sportowym w Żółkowie na zaproszenie sołtysa, KGW oraz świetlicy przybyli uczniowie i wykładowcy Medycznej Szkoły Policealnej im. prof. R. Weigla w Jaśle.
W piątek, 4 października, w budynku rekreacyjno-sportowym w Żółkowie na zaproszenie sołtysa, KGW oraz świetlicy przybyli uczniowie i wykładowcy Medycznej Szkoły Policealnej im. prof. R. Weigla w Jaśle. Celem spotkania było zaprezentowanie przez słuchaczy w/w szkoły odczytów w ramach działalności prozdrowotnej wśród społeczności lokalnej w wielu dziedzinach.Na wykładzie w Żółkowie podjęte zostały następujące tematy:
  • propagowanie zdrowego stylu odżywiania,
  • pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej (zaopatrzenie ran i krwotoków, złamań, a także masaż pośredni serca i sztuczna wentylacja w zatrzymaniu krążenia),
  • profilaktyka raka piersi (z nauką samobadania na fantomie anatomicznym piersi).
 

 
Pierwszy z tematów został rozwinięty przez jedną z uczennic, a skupiał się na braku racjonalnego odżywiania się przez współczesne społeczeństwo i skutkach chorobotwórczych złego odżywiania. A także o zbyt dużej ilości cukru w naszej diecie oraz paradoksalnie o zbyt małej ilości warzyw i owoców w naszych codziennych posiłkach.Drugi z tematów to jakże ważny aspekt w dobie motoryzacji i chorób cywilizacyjnych. Każdy z uczestników mógł zobaczyć jak w praktyczny sposób zatamować krwotok z rany i ją zaopatrzyć do czasu przybycia fachowej pomocy, oraz jak zabezpieczyć złamanie kończyny nawet gdy nie mamy odpowiedniego sprzętu, a tylko ubranie jakim dysponujemy. Wszystko, to dzięki młodym adeptom ratownictwa medycznego, którzy demonstrowali  na sobie nie tylko w/w sposoby ratownictwa, ale również pokazali jak bezpiecznie ułożyć poszkodowanego do czasu przybycia ambulansu ze specjalistami. Na fantomie ludzkiego torsu został przeprowadzony pokaz masażu pośredniego serca.Trzeci z tematów, to jakże ważny dla nas kobiet, a mianowicie profilaktyka raka piersi. Uczennice przedstawiły zebranym jak poważna i niestety bardzo częsta jest to choroba współczesnego świata i zaczyna ona niestety dotykać nie tylko kobiet ale również mężczyzn. Odbyła się również praktyczna i prawidłowa nauka samobadania piersi przeprowadzona na fantomie piersi.W spotkaniu oprócz uczestników zajęć świetlicowych i mieszkańców wsi udział wzięli także strażacy z OSP ,,Florian,, i członkinie Dziewczęcej-Młodzieżowej Drużyny OSP w  Żółkowie, którzy z dużym zainteresowaniem wysłuchali wykładów oraz wzięli czynny udział w ćwiczeniach resuscytacyjnych na fantomie - to bardzo przydatna umiejętność podczas każdej akcji ratowniczej z jaką przyjdzie im się spotkać w przyszłości.Każdy z uczestników spotkania miał również okazję do bezpłatnego badania ciśnienia tętniczego krwi przeprowadzonego przez młodych medyków.Nadmienić należy, że Medyczna Szkoła Policealna należy do Krajowej Sieci Szkół Promujących Zdrowie i Europejskiego Programu Szkoły dla Zdrowia w Europie - mamy więc pewność, że zajęli się naszym zdrowiem PRAWDZIWI FACHOWCY.


DZIĘKUJEMY WYKŁADOWCOM I SŁUCHACZOM SZKOŁY za fachowo i wnikliwie przeprowadzone wykłady oraz pokazy praktyczne.


J.PawluśCookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności
baner