Zakończył się tegoroczny sezon prac remontowych przy Starym Kościele Parafialnym w Szebniach

Dodano: 08.11.2013
A A A
Zakończył się kolejny sezon prac remontowych przy Starym Kościele w Szebniach /31 października 2013 r./. Obejmował malowanie dachu, wymianę oszalowania Kościoła, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, remont ślepego pułapu na strychu, remont murowanego skarbczyka i kruchty po stronie zachodniej Kościoła. A najważniejsze remont całej instalacji elektrycznej i wykonanie instalacji odgromowej. Koszt całego zadania wyniósł prawie 351 tysięcy złotych.


Zakończył się kolejny sezon prac remontowych przy Starym Kościele w Szebniach /31 października 2013 r./. Obejmował malowanie dachu, wymianę oszalowania Kościoła, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, remont ślepego pułapu na strychu, remont murowanego skarbczyka i kruchty po stronie zachodniej Kościoła. A najważniejsze remont całej instalacji elektrycznej i wykonanie instalacji odgromowej. Koszt całego zadania wyniósł prawie 351 tysięcy złotych.Aby zabezpieczyć zabytek Parafia w tym roku złożyła wniosek do Ministra Kultury o pomoc w sfinansowaniu remontu. Aplikacja została dobrze oceniona i Parafia otrzymała 150 tysięcy złotych. Również Wojewódzki Konserwator Zabytków, do którego złożony został wniosek o pomoc w sfinansowaniu prac, wsparł Parafię kwotą 80 tysięcy złotych. Do tego także samorząd Gminy Jasło dołożył 15 tysięcy złotych. Niestety pozostałą kwotę czyli około 106 tysięcy złotych Parafia musi zapłacić z własnych pieniędzy.
Niezależnie od znacznego obciążenia finansowego w podejmowanych działaniach liczy się przede wszystkim zabezpieczenie świątyni przed dalszym niszczeniem. Według zapewnień wykonawcy prac remontowych Stary Kościół został zabezpieczony na kolejne dziesiątki a może nawet setki lat.
Warto przypomnieć, że w roku ubiegłym przeprowadzone zostały poważne prace remontowe a mianowicie wymienione zostały podwaliny Kościoła. Zmieniło się również otoczenie starej świątyni. Wykonane zostało nowe ogrodzenie, co prawda nie całe ale obejmujące 70% ogrodzenia wymagającego remontu.

Stowarzyszenie Parafii Szebnie
  „Dziedzictwo”Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności