Mikołaj w świetlicy w Żółkowie

Dodano: 13.12.2013
A A A
6 grudnia, to szczególny dzień wyczekiwany przez wszystkie dzieci. Bo właśnie tego dnia, przez świat wędruje święty Mikołaj i obdarowuje grzeczne dzieci prezentami. Tak było i tego wieczoru w świetlicy w Żółkowie. Przeszło 30-cioro dzieci wraz z rodzicami i opiekunami niecierpliwie oczekiwało na pojawienie się świętego Mikołaja.
6 grudnia, to szczególny dzień wyczekiwany przez wszystkie dzieci. Bo właśnie tego dnia, przez świat wędruje święty Mikołaj i obdarowuje grzeczne dzieci prezentami. Tak było i tego wieczoru w świetlicy w Żółkowie. Przeszło 30-cioro dzieci wraz z rodzicami i opiekunami niecierpliwie oczekiwało na pojawienie się  świętego Mikołaja.
By zrobić gościowi niespodziankę dzieciaki przyozdobiły wcześniej choinkę, oraz przygotowały dla gościa wspaniały tron, na którym usiadł, aby rozdawać prezenty. W oczekiwaniu na Mikołaja dzieci bawiły się przy dźwiękach świątecznych i zimowych piosenek, oraz odpowiadały na zagadki związane z osobą Mikołaja.
Gdy nadeszła wreszcie oczekiwana chwila wręczania prezentów i św. Mikołaj pojawił się z ogromnym workiem pełnym podarunków,  wiele młodszych dzieciaków powitało gościa uściskami. Grzeczne dzieci dostały prezenty, zaś te mniej grzeczne rózgi (ale o dziwo i tak były z nich zadowolone). Na koniec spotkania gość usłyszał wiersz o prezencie dla Mikołaja i został tym prezentem obdarowany przez dzieci. Świętemu pomagały rozdawać prezenty aniołki i śnieżynki, a wcześniej zadbały o zabawy z najmłodszymi uczestnikami.


Wszyscy radośni i uśmiechnięci podziękowali Mikołajowi i zaprosili go na następny rok.

ZA POMOC W PRZYGOTOWANIU SPOTKANIA Z MIKOŁAJEM DZIĘKUJĘ:dyrekcji GOK, panu Sołtysowi, paniom z KGW, oraz wolontariuszkom: Beatce, Weronice, Dominice i Natalce.

J.Pawluś

A teraz przypomnijmy sobie, jak to było ze świętym Mikołajem i jego podarunkami.
      Święty Mikołaj, to jeden z najbardziej znanych czczonych świętych-zarówno przez katolików jak i prawosławnych. Do dziś ten starożytny biskup Myrny jest ukochanym świętym dzieci, kojarzonym z prezentami.
       A oto historia świętego Mikołaja.  
       Urodził się ok.270r. w Licji (wybrzeże Azji mniejszej), jako jedyny syn bogatych chrześcijan. Od dzieciństwa odznaczał się pobożnością i był bardzo wrażliwy na ludzką niedolę. Dlatego po śmierci rodziców chętnie dzielił się pozostawionym majątkiem. Z hojnością Mikołaja wiąże się wiele legend i opowieści, a wszystkie sprowadzają się do jego szczodrobliwości dla innych. Gdy został biskupem Myry bardzo troszczył się o swych poddanych. Jak mówi tradycja zmarł właśnie 6 grudnia między 345r. a 352r.
      Relikwie Mikołaja zostały sprowadzone do Bari do Włoch, gdzie nad szczątkami wybudowano bazylikę. Św. Mikołaj jest patronem wielu regionów i krajów m.in. w Rosji, Grecji, oraz miast np.Amsterdamu, Bari, Nowego Jorku. Patronuje też np; pannom, które pragną wyjść za mąż,przyszłym matkom, noworodkom, krawcom, marynarzom,pielgrzymom i wielu innym profesjom. Zwyczaj wręczania prezentów powstał w średniowieczu. Zapoczątkowało go udzielanie stypendiów i zapomóg przez szkoły mające za patrona św. Mikołaja. Z upływem lat zwyczaj ten przekształcił się w obdarowywanie prezentami dzieci, a także wszystkich członków rodzin. Co najmniej od XVw. istniał zwyczaj budowania ,,łódeczek św. Mikołaja', w które święty miał składać prezenty. Z czasem łódeczki zastąpiły skarpety i buty.
(źródło onet.pl.)Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności