Wśród baśni Andersena

Dodano: 27.01.2014
A A A
Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach, Koło Gospodyń Wiejskich w Szebniach w ramach projektu Fundacji Wspomagania Wsi – Pożyteczne ferie 2014 byli organizatorami wyjazdowych warsztatów do Teatru Maska i Muzeum Dobranocek w Rzeszowie.


Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach,  Koło Gospodyń Wiejskich w Szebniach w ramach projektu Fundacji Wspomagania Wsi – Pożyteczne ferie 2014 byli organizatorami wyjazdowych warsztatów do Teatru Maska i Muzeum Dobranocek w Rzeszowie.Młodzi czytelnicy z gminy Jasło mieli okazję zobaczyć sztukę w reżyserii Olega Żiugżda, w scenografii Larysa Mikina - Probodiak oraz oprawie muzycznej Bogdana Szczepańskiego pt. „Królowa Śniegu”.W  czwartek 23 stycznia, tradycyjnie jak co roku  na feriach, 50 osobowa grupa dzieci i młodzieży odwiedziła rzeszowski teatr. Sztuką teatralną, na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena pt. „Królowa śniegu” zachwycili się młodzi widzowie. Wcześniej na zajęciach w bibliotece dzieci i młodzież poprzez głośne czytanie zapoznali się z bohaterami bajki i rozmawiali o ich losach. Jednak dla wielu, zwłaszcza najmłodszych, tematyka baśni jak i spektaklu były zupełną nowością.

Przypowieść o rozbitym diabelskim lustrze, w metaforyczny sposób wyjaśniająca obecność zła w świecie, stanowi kanwę spektaklu. Diabeł uwierzył, że przy pomocy czarodziejskiego lustra uda mu się zapanować nad całą ziemią. Ma do pomocy licznych uczniów i niby dyrygent rządzi wypadkami. Zło przegrywa jednak z miłością małej dziewczynki. Gorące serce Gerdy i jej wytrwałość sprawiają, że udaje jej się uratować Kaja z niewoli Królowej Śniegu.Ciekawa reżyserska interpretacja, różnorodne lalki oraz budująca nastrój muzyka czynią z historii Kaja i Gerdy przejmującą sceniczną opowieść. Każdy z nas, będąc dzieckiem, wieczorną porą oczekiwał na pojawienie się na małym ekranie ulubionych bohaterów filmów dla dzieci, powszechnie zwanych dobranockami. Miejscem gdzie mogliśmy znowu spotkać się z  ulubionymi bajkowymi przyjaciółmi było Muzeum Dobranocek.
 Uczestnicy wyjazdu zwiedzili muzeum, obejrzeli oryginalne postacie z dawnych bajek, jak również mieli okazję oglądnąć najstarszą polską dobranockę Jacek i Agatka, która pierwszy raz została wyemitowana 2 października 1962 roku w wersji czarno-białej.Dobranocki przypominają nam najmilsze wspomnienia z dzieciństwa i są z nim nieodłącznie związane. Wielu z nas ma swoich ulubionych bohaterów - dla jednych jest to Miś Uszatek, Colargol albo Rumcajs, inni z sentymentem wspominają Bolka i Lolka, Krecika, Reksia czy Pomysłowego Dobromira. Bajki te były ukojeniem po pełnym wrażeń dniu, jego miłym zakończeniem.Dyrektor i pracownicy GBP w Jaśle z/s w Szebniach serdecznie dziękują prywatnym sponsorom za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu do Rzeszowa, zwłaszcza Firmie Przewozowej HESTA, jak również dziękujemy pracownikom teatru za ciepłe i życzliwe przyjęcie grupy.

GBP w Jaśle z/s w SzebniachCookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności
baner