Powrót do przeszłości

Dodano: 17.02.2014
A A A
Podsumowanie projektu pn. "Powrót do przeszłości - reaktywacja zanikających zawodów i tradycji z regionu jasielskiego"Przygotowanie przez Gminny Ośrodek Kultury w Jaśle wspólnej Biesiady w ramach  podsumowania przeprowadzonego cyklu zajęć w dniu 8 lutego 2014r. w Wolicy, było pretekstem do tego, aby przybliżyć mieszkańcom całej gminy i powiatu jasielskiego różnorodność i bogactwo smaku lokalnych starodawnych potraw, a także promować podkarpacki miód spadziowy jako produkt tradycyjny. Podczas Biesiady uczestnicy mogli nie tylko delektować się kosztując tradycyjnego jadła ale również podziwiać występy Grupy animacyjno - tanecznej z Niegłowic, Kapeli Ludowej Szebnianie oraz Zespołu Pieśni i Tańca Jaślanie działających przy GOK w Jaśle a wykonujących tradycyjne tańce do muzyki ludowej z regionu jasielskiego i rzeszowskiego. Była to także doskonała okazja, aby zaprezentować efekty rękodzielniczej twórczości wszystkich uczestników biorących udział w zaplanowanych w ramach projektu warsztatach. Radość ze wspólnego biesiadowania a także liczne walory estetyczne i kulturalne spotkania przyczyniły się do integracji lokalnej społeczności a co z tym idzie podtrzymywania i zacieśniania relacji międzyludzkich.


W ramach projektu  pt. "Powrót do przeszłości-reaktywacja zanikających zawodów i tradycji z regionu jasielskiego" dofinansowanego z funduszu promocji produktu regionalnego/ tradycyjnego/ ekologicznego -   Szwajcarsko - Polskiego Programu Współpracy  pn. "Alpejsko - Karpacki Most Współpracy" Działanie 5 Fundusze Grantowe, Gminny Ośrodek Kultury w Jaśle promował wśród ludności Gminy Jasło produkty lokalne takie jak tradycyjne potrawy, domowy wypiek chleba, tradycyjną muzykę i taniec, stroje ludowe a także produkt tradycyjny jakim jest Podkarpacki Miód Spadziowy.
Jednym z celów projektu była chęć uświadomienia młodemu pokoleniu jak ważne jest podtrzymanie i pielęgnowanie tradycji, która mogła by się stać wizytówką naszego regionu. W projekt zaangażowanych zostało ok 300 mieszkańców Gminy Jasło w różnym przedziale wiekowym. Realizując ten projekt mieliśmy na względzie przede wszystkim chęć zintegrowania mieszkańców gminy i powiatu jasielskiego, oraz zmniejszenia bariery między starym i młodym pokoleniem poprzez wspólne uczestniczenie w projekcie. GOK dzięki temu projektowi mógł realizować zadania statutowe instytucji, co przyczyniło się do zdobycia nowych doświadczeń. W ramach projektu został zorganizowany cykl zajęć składające się z czterech czterogodzinnych spotkań, które obejmowały  warsztaty:
- pszczelarsko - bartnickie, podczas których uczestnicy dowiedzieli się jakie są tradycyjne metody pozyskiwania miodu i innych produktów pszczelich;
- wypieku domowego chleba wg starodawnych receptur w piecu szamotowym;
- plecionkarstwa, które jest rzemiosłem obejmującym  produkcję z różnego rodzaju słomy, wikliny, rafii itp. a także wyplatania sprzętów i przedmiotów służących niegdyś
do transportu i przechowywania produktów żywnościowych;
- bibułkarstwa,  podczas których uczestnicy poznali techniki tworzenia ozdób z bibuły, które później wykorzystywane są do dekoracji domostw.   


GOK Jasło

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi
krajami członkowskimi Unii Europejskiej
                   
Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności