Wielkanoc 1945 roku

Dodano: 15.04.2014
A A A
Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach i jej Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej udostępnia mieszkańcom kolejne dokumenty archiwalne. Tym razem publikujemy artykuł z Dziennika Żołnierza 1. Dywizji Pancernej z 31 marca 1945 roku Nr 78/79 wydanego w Holandii


„Wśród tej łąki wilgotnej od porannej rosy,
Drogą, którą co święto szli ludzie ze śpiewką,
Idzie sobie Pan Jezus wpółnagi i bosy
Z wielkanocną w przybitej dłoni chorągiewką…”

                                (Jan Lechoń – Wielkanoc)

Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach i jej Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej udostępnia mieszkańcom kolejne dokumenty archiwalne. Tym razem publikujemy artykuł z Dziennika Żołnierza 1. Dywizji Pancernej z 31 marca 1945 roku Nr 78/79 wydanego w Holandii, w którym generał Stanisław Maczek dowódca 1. Dywizji Pancernej nazywany „Bacą” składa życzenia z okazji Świąt wielkanocnych żołnierzom zwracając się do nich słowami „Wielkanoc jest świętem Zmartwychwstania – jest świętem nadziei…”.
Udostępniane czasopisma pochodzą z dobrze zachowanych zbiorów Michaliny Kurowskiej (1895-1983) poetki ludowej i działaczki społecznej Kół Gospodyń Wiejskich z Żółkowa.

Pozyskane archiwalia w wersji oryginalnej dostępne są w siedzibie GBP oraz opracowane cyfrowo pod adresem: https://szebnie.archiwa.org/

Zespół CATL przy GBP w Jaśle z/s w Szebniach

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności