Msza Święta i koncert barokowy w starym kościele w Szebniach

Dodano: 04.06.2014
A A A
Po 11 latach przerwy w starym kościele w dniu 1 czerwca br. odprawiona została Msza Święta. Odprawił ją ksiądz kanonik Wacław Rybka, proboszcz szebieńskiej parafii. Eucharystię poprzedził koncert muzyki barokowej na trąbki kotły i organy. Organizatorem koncertu byli Wójt Gminy Jasło, Gminny Ośrodek Kultury w Jaśle z/s w Trzcinicy, Stowarzyszenie Parafii Szebnie „Dziedzictwo” i Parafia pw. Św. Marcina w Szebniach.


Po 11 latach przerwy w starym kościele w dniu 1 czerwca br. odprawiona została Msza Święta. Odprawił ją ksiądz kanonik Wacław Rybka, proboszcz szebieńskiej parafii. Eucharystię poprzedził koncert muzyki barokowej na trąbki kotły i organy. Organizatorem koncertu byli Wójt Gminy Jasło, Gminny Ośrodek Kultury w Jaśle z/s w Trzcinicy, Stowarzyszenie Parafii Szebnie „Dziedzictwo” i Parafia pw. Św. Marcina w Szebniach.
Duże przeżycie czekało parafian ale także licznie przybyłych gości, którzy w niedzielne wczesne popołudnie 1 czerwca wzięli udział we Mszy Świętej w starym kościele parafialnym. Świątynia po prowadzonym od 3 lat remoncie zaskoczyła odmienionym wnętrzem, czystością i nowoczesnym oświetleniem. Jak nadmienił w trakcie kazania ksiądz proboszcz Wacław Rybka udział parafian we Mszy Świętej jest z jednej strony wyrazem sentymentu do dawnego kościoła ale przede wszystkim wyrazem wiary. Eucharystia miała uroczystą oprawę, którą zapewnili zaproszeni muzycy oraz lektorzy ze stowarzyszenia „Dziedzictwo” i chórzysta.  Świąteczny wystrój zapewniły siostry służebniczki oraz Bogusława Kukułka z Zimnej Wody.


Przed rozpoczęciem Mszy Świętej odbył się koncert muzyki barokowej w wykonaniu artystów krakowskich Stanisława Mulaka i Stanisława Majerskiego – wirtuozów gry na trąbce, Tomasz Welanyka grającego na kotłach i częstochowskiego organisty Jana Mroczka. Opiekę menedżerską nad występem sprawował Stanisław Welanyk.Koncert otworzył Wójt Gminy Jasło Stanisław Pankiewicz w asyście księdza proboszcza Wacława Rybki i Wojciecha Piękosia, prezesa stowarzyszenia „Dziedzictwo”.
W ostatnich kilku latach był to już 3 koncert w starym kościele. Dwa lata temu oklaskiwany był zespół Hortus Artium z Krakowa, a w roku ubiegłym gościł w Szebniach chór A Capella Leopolis.
Patronat nad corocznymi spotkaniami z muzyką poważną w szebieńskim kościele sprawuje Gmina Jasło.Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności