„ZACHOWAĆ W PAMIĘCI” czyli finał III edycji konkursu historycznego.

Dodano: 11.06.2014
A A A
Tegoroczna, już III edycja konkursu historycznego „ZACHOWAĆ W PAMIĘCI”, skierowana została do uczniów klas gimnazjalnych Zespołów Szkół z terenu Gminy Jasło. Uroczyste podsumowanie konkursu, połączone ze spotkaniem autorskim Zofii Macek – autorki książki „Hitlerowski obóz pracy przymusowej w Szebniach”, odbyło się 9 czerwca br. w Zespole Szkół w Osobnicy.

Ratowanie i upowszechnianie lokalnego dziedzictwa historycznego, rozbudzanie wśród dzieci i młodzieży poczucia patriotyzmu oraz tożsamości miejsca, w którym mieszkają i z którego  wywodzą się ich bliscy – to cele konkursu historycznego „Zachować  w pamięci”, ogłoszonego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Jaśle z/s w Szebniach.Tegoroczna, już III edycja,  skierowana została  do  uczniów   klas    gimnazjalnych Zespołów Szkół  z terenu Gminy Jasło.  Uroczyste podsumowanie konkursu, połączone ze spotkaniem autorskim Zofii Macek – autorki książki „Hitlerowski obóz pracy przymusowej w Szebniach”, odbyło się 9 czerwca br. w Zespole Szkół w Osobnicy.Wzorem lat ubiegłych uczestnicy mogli składać prace w  jednej z  dwóch kategorii: Historia mojej rodziny – napisana w formie opowiadania, eseju, wspomnień wzbogacona o pamiątkowe zdjęcia oraz ALBUM -  historia mojej rodziny - gdzie należało umieścić stare fotografie, dokumenty oraz pamiątki rodzinne wraz z ich opisami.Do udziału w konkursie, nad którym honorowy patronat objęli Prezydent RP Bronisław Komorowski,  a także Senator Alicja Zając  i Wójt   Gminy Jasło  Stanisław Pankiewicz,  zgłoszonych zostało 10 prac.


Komisja konkursowa, zespół Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej, działającego przy GBP,  oceniając prace brała pod uwagę  wartość historyczną zgromadzonych zbiorów,  zaangażowanie uczniów dotyczące opisu   przedstawionych  źródeł, a także samodzielność  i  estetykę wykonania.

Jury przyznało następujące nagrody:
w kategorii  ALBUM "Historia mojej rodziny"
 I miejsce – Katarzyna Kula
II miejsce – Gabriela Kosiek
III miejsce- Karolina Więcek
Wyróżnienia: Katarzyna Róż,  Paulina Ryznar, Wioleta Budziak. Kamila Kwiatkowska

W kategorii opisowej
"Historia mojej rodziny"- opowiadanie, esej,  wspomnienia
I miejsce – Natalia Gruszkoś
II miejsce – Martyna Bek
III miejsce- Dominika Kwiatkowska

Wprowadzeniem do spotkania była nastrojowa część artystyczna w wykonaniu młodzieży szkolnej, a doskonałym uzupełnieniem wystąpienie Zofii Macek – historyka i regionalisty.  Pisarka przybliżyła zgromadzonym obozowe realia jasielszczyzny. Niezwykle poruszające historie Żydów, tragiczny los więźniów obozu w Szebniach i  czasy wojennej  gehenny ludzi  zamieszkujących nasz region  na długo pozostaną w pamięci zarówno młodzieży szkolnej jak i wielu zgromadzonych   gości.

Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach  składa serdeczne podziękowania Dyrekcji i pracownikom Zespołu Szkół w Osobnicy za życzliwe przyjęcie i pomoc w przygotowaniu  spotkania.

                                                                                                                                                                                                                                                                 GBP w Jaśle z/s w SzebniachCookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności