Goście z Rumunii odwiedzili nasza gminę

Dodano: 30.06.2014
A A A
W dniach od 20- 23.06.2014r w ramach II etapu międzynarodowego projektu „Europa pentru cetatei”( Europa dla obywateli) gościliśmy na terenie Gminy Jasło delegację z gminy Remetea-Chioarului z Rumunii.
W dniach od 20- 23.06.2014r w ramach  II etapu międzynarodowego projektu „Europa pentru cetatei”( Europa dla obywateli) gościliśmy na terenie Gminy Jasło delegację z gminy Remetea-Chioarului z Rumunii.


Uczestnicy mieli możliwość poznania lokalnej kultury oraz wielu tradycji regionalnych, a także zwiedzania najważniejszych w naszym regionie zabytków architektury sakralnej, obywatele Rumuni odwiedzili również historyczny Cmentarz ofiar terroru hitlerowskiego z II wojny światowej znajdujący się w Warzycach oraz skansen historyczny Karpacka Troja. W programie pobytu znalazły się także interesujące debaty i konferencji na temat międzynarodowej współpracy w Unii Europejskie mającej na celu prezentowanie i promowanie dziedzictwa kulturowego poszczególnych regionów Europy, jak również międzynarodowe sympozjum poświęcone partnerstwu gmin  Remetea-Chioarului z Rumunii i Gminy Jasło, w którym udział wzięli Wójtowie i Radni partnerskich gmin oraz liczni przedsiębiorcy z regionu Maramures oraz naszej gminy, a także dyrektorzy szkół z Gminy Jasło. Spotkanie to było okazją do wymiany spostrzeżeń na temat polityki Unii Europejskiej w społecznościach lokalnych oraz omówienia planu dalszej współpracy między Gminą Jasło i Gminą Remetea-Chioarului. W niedzielę 22.06.2014 odbyły się I Trzcinickie Kiermasze na stadionie w Trzcinicy, na których to jako gość honorowy wystąpiła grupa folklorystyczna z Rumunii. Zaprezentowany przez nich program był w całości poświęcony zwyczajom i tradycjom regionu Maramures. Oprócz grupy rumuńskiej swoje programy artystyczne zaprezentowały: Dzieci z Zespołu Szkół w Warzycach, Zespół animacyjno - ruchowy z Niegłowic oraz Kapela Szebnianie, Kapela Trzcinicoki a także Zespół Pieśni i Tańca Jaślanie. Wspólne biesiadowanie było niezwykle miłym zwieńczeniem całej wizyty a także kolejną okazją do pogłębienia partnerskich relacji między partnerskimi gminami.Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności
baner